Wybierz jakość Body Attack!

Przewodnik po prohormonach

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 4. Maj 2012 Dodane przez: Sebastian
Prohormony są związkami transportowanymi przez proces enzymatyczny do hormonów anabolicznych znajdujących się w organizmie. Powodują podobne skutki uboczne jak steroidy anaboliczne, dając gwałtowny wzrost masy i siły ale na mniejszą skalę niż w przypadku sterydów anabolicznych. Wpływa na to ograniczona prędkość swobodniej konwersji do enzymów. Definicja prohormonów jest dziś uważana za nieaktualną ze względu na innowację wprowadzoną w branży suplementów i wprowadzenie pierwszego prohormonu - androstendionu.

Dzisiaj termin prohormony obejmuje swoim zakresem nie tylko prekursor hormonów steroidowych ale także związki aktywne, które jednocześnie nie wymagają konwersji do innych hormonów by wzbudzić jakiekolwiek działanie anaboliczne. W tym artykule termin "prohormony” obejmuje wszystkie produkty, które działają poprzez mechanizmy hormonalne, powodujące działanie anaboliczne ale nie tylko te, które konwertują jeden związek do drugiego.

Historia

Prohormony zostały wprowadzone na rynek suplementów w 1996 roku przez znanego amerykańskiego chemika Patricka Arnolda, który jako pierwszy opracował androstendion i niejako „przekazał go” dalej ludzkości.  

Androstendion z pewnością spowodował szum w świecie sportu ze względu na rzekome spożywanie go przez mistrza baseballu Marka McGwire, który ustanowił rekord w baseballu w 1988 roku. Rekord ten przyniósł sławę McGwirowi w sporcie co przyciągnęło uwagę wielu ustawodawców.

Wraz z androstendionem na rynku suplementacyjnym szybko pokazał się szereg innych dodatków takich jak androstenediol, norandrostenediol, 1-4-androstadienedione i 5 alfa-androstenediol. Wszystkie te substancje dawały różne skutki. Niektóre w organizmie przekształcały się w testosteron, inne przybierały formę hormonów anabolicznych takich jak nandrolon, boldenon i dihydrotestosteron (DHT). Nadal możemy spotkać na rynku takie produkty jak BOLD 200, które są prekursorem boldenonu (ogólna nazwa sterydów anabolicznych).

Po pewnym czasie Patrick Arnold z firmy Ergopharm wprowadził prohormon o nazwie 1- AD zawierający hormon zwany 1-testosteron. Był to pierwszy prohormon porównywalny skutecznością do nielegalnych sterydów takich tak Winstrol lub Primobolan. W rzeczywistości w chwili jego wprowadzenia na rynek był on jakościowo podobny do sterydu o nazwie Trenbolon.

Wraz z wprowadzeniem 1- AD, prohormony w szybkim tempie zyskały na popularności i zmieniły się diametralnie. Wiele firm produkujących prohormony wiedziało, że proces konwersacji enzymatycznej dawał słabsze prohormony niż przy przypadku równoważnej ilości docelowych prohormonów. W związku z tym, postanowiono wprowadzić na rynek takie produkty jak 1-testosteron i metylo-1-testosteronu (M1T), które były 17-alfa alkilacji lub metylowym hormonem. W prostych słowach, 17-alfa alkilacji/metylowany oznaczał, że M1T był bardzo odporny na rozkład w wątrobie co czyniło go najmocniejszym produktem na rynku powodującym w szybkim czasie wzrost siły i masy mięśniowej w porównywaniu do długotrwałego stosowania sterydów. M1T powodował także wiele katastrofalnych skutków ubocznych takich jak wysokie ciśnienie krwi i niebezpieczne zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Początek końca

Wiele osób z branży suplementów (wśród nich Arnold) twierdzili, że rozpowszechnianie produktów takich jak M1T ostatecznie doprowadziłoby do negatywnego rozgłosu prohormonów. Postanowiono przyłączyć prohormony do branży suplementów i sprzedawać na rynku jako rzekome suplementy. Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął w 2004 roku ustawę o skutecznym skwalifikowaniu wszystkich prohormonów znajdujących się na rynku i nielegalnych sterydów anabolicznych. Poskutkowało to tym, że w 2005 roku zostały one wycofane z rynku w Stanach Zjednoczonych.

Charakterystyka prohormonów

Prohormony wywierają wpływ w kilku różnych i ważny sferach ludzkiego organizmu. To ważna informacja dla osób rozważających korzystanie z tych środków. Działają one poprzez wywieranie wpływu na receptory androgenne, estrogenne i progestagenowe. To właśnie dzięki tym receptorom, wpływy prohormonów są w dużej mierze pośrednikiem z innymi, drugorzędnymi sferami.

Prohormony podobnie jak sterydy anaboliczne są agonistami androgenów co oznacza, że pracują wywołując wpływ na receptory androgenowe. Silny agonista receptora androgennego oznacza działanie związane z męskim hormonem testosteronu, które będzie szczególnie objawiało się we wzroście agresji i z wyższym poziomem popędu płciowego. Należy też zwrócić uwagę na negatywne skutki niesione wraz  ze stosowaniem prohormonów. Będą to na przykład zwiększona podatność na wypadanie włosów, trądzik. Należy zwrócić tu uwagę, że pojawienie
...
Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Muscle Zone - Z kodem "KULT-B7" teraz wszystko 7% taniej!!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz Instagram