BODY ATTACK SOSY ZERO

Porady dla początkujących kulturystów (autorstwa Stiv)

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 30. Wrzesień 2010 Dodane przez: KO Team
Każdy z nas, ćwiczących osób żyje pogonią za idealną sylwetką. Każdy wypruwa sobie żyły żeby wyglądać estetycznie. Nie każdy jednak jest na tyle zdeterminowany, aby czegoś dokonać. Trzeba wiele wytrwałości, silnej woli oraz poświęceń. Masa, redukcja, rekompozycja… Nasz wygląd zależy od nas samych i mamy to na co sobie zapracujemy. Najważniejszą kwestią jest dieta. Po tym należy zwrócić uwagę na trening. Dopiero wtedy sięgamy po suplementację, która jest jedynie dodatkiem to diet. Faktem pozostaje, że jest to istotna kwestia.

Ważną kwestią jest ilość posiłków. Zapewne pojawiłyby się pytania: Dlaczego? Otóż większa ilość posiłków wpływa na poprawienie szybkości i jakości metabolizmu. Każdy typ składnika pokarmowego ma swój indywidualny czas wchłaniania przez organizm ludzki. Zatem przy założeniu, że spożywamy 5-7 posiłków dziennie jesteśmy w stanie cały dzień dostarczać organizmowi składników mu niezbędnych. Przy pomocy tego faktu, łatwiej jest nam utrzymać określony bilans kaloryczny, a tkanka mięśniowa może stale się rozwijać. Najważniejszym aspektem jest planowanie. Trzeba obliczyć ile nasz organizm podstawowo potrzebuje kalorii. Następnie adekwatnie do celu dobrać BTW (białko, tłuszcze, węglowodany) na 1kg masy naszego ciała. Trzeba wziąć pod uwagę również swój współczynnik aktywności. Płeć również ma tutaj znaczenie. Kobiety podstawowo posiadają mniejszą masę mięśniową niż mężczyźni, a zatem wartość bazowa ich metabolizmu jest również mniejsza.

Obliczenia dla mężczyzn:

BMR = waga x 24 x współczynnik aktywności

Dla kobiet:

Podstawowe BMR = waga x 24
Poprawione BMR = podstawowe BMR x 0,9

Wyróżniamy trzy typy metaboliczne: ektomorficzny, mezomorficzny i endomorficzny.
 
Ektomorfik jest osobą szczupłą, której trudno jest przybrać na wadze zarówno jeśli chodzi o tkankę tłuszczową, jak i mięśniową. Ta osoba do podstawowych obliczeń BMR powinna doliczyć większą liczbę kalorii jeśli ma w planach budowanie masy mięśniowej. Redukcja jeśli już uda się osiągnąć pewien poziom masy, powinna przebiegać z najwyższą ostrożnością, aby zachować poziom mięśni, a nie je spalić.

Endomorfik jest odwrotnym typem – łatwo mu przybrać na masie mięśniowej, ale również się zatłuszcza w szybkim tempie.

Mezomorfik jest najbardziej dogodną formą metaboliczną. Predyspozycje genetyczne pozwalają im przybrać wysoki poziom masy mięśniowej, przy niskim procencie tkanki tłuszczowej. Przy masie dodajemy kalorie
...
Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Muscle Zone - Z kodem "KULT-B7" teraz wszystko 7% taniej!!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz Instagram