Daniel Wilk w Kulturystyka Online
Martyna Kazmieczak w Kulturystyka Online

Wróć   Kulturystyka Online Forum > KULTURYSTYKA ONLINE > Ogólne dyskusje na temat Kulturystyki
stare 16-11-2014, 11:32
Użytkownik
Bywalec

Podziękował: 0
Dostał 10 razy "Dzięki" w 8 postach
Domyślnie Jak znaleźć dobrego trenera personalnego? wskazówki

Jak znaleźć dobrego trenera, trenerkę?

Często dostaję pytania od osób mieszkających daleko ode mnie w sprawie pomocy przy wyborze odpowiedniego trenera/trenerki. Pomyślałam, że może poniższe wskazówki pomogą choćby trochę każdemu z Was szukających na te pytanie odpowiedzi.

Pierwsza sprawa to musimy się zastanowić nad tym jakie my mamy oczekiwania wobec osoby, którą chcemy żeby nas prowadziła? A to wszystko zależy od tego jakiej pomocy oczekujemy? Nad czym chcemy popracować? Niezależnie od naszych motywów, przedstawię kilka spraw, może i wskazówek, którymi powinniśmy się kierować, albo czego powinniśmy oczekiwać, lub czego możemy się spodziewać.
Obecnie w zależności od miasta istnieje duża konkurencja wśród „trenerów osobistych, „trenerów personalnych”’, pytanie tylko który jest tak naprawdę dobry, który spełni nasze oczekiwania.
Czy powinniśmy zwracać uwagę na sylwetkę osoby? Może na zbiór papierów potwierdzających uczestnictwo w wielu szkoleniach instruktorskich? Może miejsce w którym usługi trenera są oferowane? Może na koszty usługi?
Opcji jest wiele, ale uwierzcie mi, że nie zawsze liczba papierów jakie posiada Trener jak i wysokie koszty uczestnictwa w klubie są wyznacznikiem wysokiej jakości usługi. Niejednokrotnie widziałam „trenerów” którzy nawet swoją sylwetką już zaprzeczali swoją wiedzę na temat budowania prawidłowej, symetrycznej sylwetki. Niejednokrotnie widziałam trenerów, których jedynym atutem była mocno napompowana klatka piersiowa, niestety nogi nie były nawet skażone treningiem myślę kiedykolwiek. Obraz wypchanej klatki z drobnymi, bocianimi nóżkami powinien nam dać do myślenia.
Oczywiście nie każdy Trener lub trenerka musi wyglądać jak modele z pierwszych stron gazet. Nie każda osoba trenująca jest w formie przez cały rok. Kształtowanie sylwetki dzieli się na różne etapy. Żeby zbudować umięśnioną sylwetkę trzeba być n dodatnim bilansie kalorycznym, trudno wtedy o kostkę na brzuchu i skórkę cienką jak pergamin. Aczkolwiek zadbana symetryczna, wysportowana sylwetka instruktora jest pewnym wyznacznikiem jego dbałości o ciało.
Wiele jest wyznaczników, ale moim zdaniem najlepszy jest klient. Osoba która współpracuje z danym trenerem jest tak naprawdę najlepszym źródłem informacji. Idealnie kiedy Trener posiada swoje port folio, w którym może to zaprezentować metamorfozy zadowolonych klientów. Nie bój się spytać o takie informacje, nie bój się poprosić trenera o przesłanie sylwetek osób z którymi współpracował i które osiągnęły swój zamierzony cel. Jeśli ma się czym pochwalić z chęcią prześle Ci wszystko, pokazując Ci że się da. Nie ma większego motywatora jak i dowodu na to, że i ty pewnego dnia będziesz się mógł/mogła pochwalić taką dokumentacją.
Jeśli nie masz jak sprawdzić kompetencji swojego przyszłego trenera, nie znasz żadnego z jego wcześniejszych czy obecnych klientów to myślę , że po pierwsze musisz poszukać gdzieś indziej lub zaufać swojej intuicji, biorąc pod uwagę powyższe wskazówki. Nie musisz od razu wykupywać pakietu treningów, zawsze możesz spróbować iść w różne miejsca do różnych trenerów. To jest Twój czas i Twoje pieniądze, obserwuj, poznaj różnych ludzi, zadawaj pytania i na swój sposób oceniaj. Trochę intuicji, otwartości umysłu i na pewno dobrze wybierzesz.
Musisz mieć świadomość tego, że czasem nawet polecony Ci Trener nie będzie Ci odpowiadał. Cóż tak czasem bywa, że w towarzystwie jednych czujemy się dobrze, a drugich wręcz przeciwnie. Nie bój się wtedy zmian, to ty za to płacisz i to Tobie ma odpowiadać współpraca a nie trenerowi. W trenerze musisz mieć wsparcie, czuć zainteresowanie, zaangażowanie.
Znam ludzi, którzy są zatrudnieni w fitness klubach tylko dlatego, że sami startują w zawodach. Nie mówię tu o zawodach kulturystycznych bo tutaj, to same przygotowania do zawodów są ogromną szkołą i doświadczeniem. Przygotowanie zawodnicze, różni się od typowego zrzucania wagi, jeśli akurat na tym Ci zależy. Jednak taka osoba, jeśli przetrwała przygotowania, wytrzymała reżim treningowy, dietetyczny i uzyskała formę pozwalającą jej udział w zawodach fitness, kulturystycznych czy fitness sylwetkowym z pewnością wie o wiele więcej niż student, który zdobył papier po 3 weekendowych zjazdach, w których większość czasu poświęcona jest na teorię, a na siłowni prowadzący pokazuje kilka standardowych ćwiczeń. Taka osoba wie, że jeśli chcesz osiągnąć sukces trzeba podejść do Twojej osoby całościowo. Odpowiednio dobrane treningi i żywienie. Każdy kto choć raz przygotowywał się do w/w zawodów, wie że to co jesz stanowi 70-80% Twojego sukcesu, nie ważne czy chcesz schudnąć czy też wzmocnić lub wyrzeźbić sylwetkę.
Jeśli Twojego trenera nie interesuje to jak się odżywiasz, a tylko to żeby w ciągu godziny zmieścić trening z Tobą bo później czeka na niego kolejny klient to od razu mówię Ci, że musisz poszukać innego trenera.
Bądź krytyczny wobec swojej sylwetki i siebie samej/samego. Jeśli jesteś z natury wątły/wątła lub otyły/otyła a Twój przyszły Trener obiecuje Ci, że w ciągu miesiąca nabierzesz super masy mięśniowej lub też zrzucisz bez problemu 5-10kg to powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Nie czarujmy się, jeśli od zawsze byłeś/byłaś szczupła/szczupły to nagle w ciągu miesiąca, nie zdobędziesz masy mięśniowej Adonisa czy wysportowanej sylwetki modelek z czasopism. Tak samo lata zaniedbań związanych z brakiem ruchu, złym odżywianiem, stołowaniem się w Fast foodach nie da się zniwelować w tak krótkim czasie.
Chcesz coś zmienić to przygotuj się na ciężką pracę, jeśli Twój Trener mówi, że będzie łatwo po prostu Cię oszukuje. Nie jest łatwo i nie będzie, ale wszystko da się zrobić i to od Ciebie zależy czy będziesz przestrzegał zasad i obranego kierunku, który wskaże Ci odpowiedni Trener/trenerka.

Jak wybrać trenera lub trenerkę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, mam tylko nadzieję, że moje słowa choćby w małej części pomogą Ci w prawidłowym doborze.
Jeśli macie jakieś inne kryteria, na które uważacie trzeba zwrócić uwagę a o których nie wspomniałam zapraszam do dodawania komentarzy i dyskusji. Jeśli masz jakieś pytania, nie bój się ich tutaj zadać. Na pewno spróbujemy Ci na nie odpowiedzieć.
TheMissMartex jest offline  
Wrzuć na Facebook Wrzuć na Blip Wrzuć na Wykop Share
Odpowiedź z Cytatem
BODY ATTACK SOSY ZERO
Zasady postowania