Kelton - Sprzęt do  siłowni, kulturystyczny, ławeczki

Idealna pora dnia na trening

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 18. Wrzesień 2017 Dodane przez: KO Team

Według nowo przeprowadzonych badań „zegary” okołodobowe w tkance mięśniowej kontrolują wydajność reakcji metabolicznych oraz energetycznych mięśni co oznacza, że reakcja tkanki mięśniowej na trening jest zależna od pory dnia.

Każdy z nas posiada zegar okołodobowy w komórkach naszego organizmu, który kontroluje naszą aktywność i reakcje metaboliczne w ciągu 24 godzin.

Tlen i zegar wykonują wspólny „taniec” wewnątrz komórek mięśniowych, aby wyprodukować energię, a pora dnia określa, jak dobrze taniec ten jest zsynchronizowany.

Celem badania nie jest narzucenie sportowcom, kiedy muszą wykonać trening, lecz fakt, iż w przyszłości możemy być w stanie wykorzystać wiedzę, aby zoptymalizować funkcjonowanie mięśni.

Badanie zostało przeprowadzone na myszach. Zwierzęta zostały zmuszone do sesji ćwiczeń na bieżni o różnych porach dnia. Ponadto izolowanym włóknom mięśniowym zmieniono okołodobowy zegar w sposób genetyczny.

„Poprzez genetyczne manipulowanie w zegar zauważyliśmy głębokie nieprawidłowości w mięśniu”. Mówi Joseph Bass.

Myszy są nocnymi zwierzętami, zatem ich mięśnie działają lepiej w porze nocnej. Na ogół zegar tkanek mięśniowych współdziała z białkami zwanymi HIFs (hypoxia-inducible factor - czynnik indukowany hipoksją), które z kolei mają wpływ na metabolizm. Gdy poziom tlenu w komórce zmniejsza się, HIF1α dostarcza komórkom energii.

Poziom tlenu może ulec gwałtownego zmniejszeniu podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń, ponieważ w tym momencie zużycie tlenu jest bardzo duże. Gdy się tak dzieje, na pomoc przychodzi HIF1α. Daje on sygnał, aby mięśnie skorzystały z cukru jako forma energii. Proces ten powoduje wzrost kwasu mlekowego. A to właśnie zegar okołodobowy określa zdolność do spalania cukru i generowania kwasu mlekowego. Jest więc więcej niż prawdopodobne, iż mięśnie najlepiej wykonują swoją pracę o określonych porach dnia.

„W przyszłości możemy odkryć nowe sposoby manipulowania reakcją tlenu w komórkach poprzez zresetowanie zegara okołodobowego „podsumował Bass.

Ogólnie rzecz biorąc wewnętrzny zegar ciała, który zarządza tlenem, jest ważny z wielu względów, lecz naukowcy skupili się tylko na komórkach mięśniowych, w szczególności dlatego, że ich metabolizm i kurczenie się jest w dużym stopniu zależne od tlenu, zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Warto trenować o różnych porach dnia, aby zaobserwować która pora dnia jest dla Was najlepsza do wykonywaniu treningu.

Circadian Clock Interaction with HIF1a Mediates Oxygenic Metabolism and Anaerobic Glycolysis in Skeletal Muscle


Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Muscle Zone - Z kodem "KULT-B7" teraz wszystko 7% taniej!!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz Instagram

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Idealna pora dnia na trening

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin