Daniel Wilk w Kulturystyka Online
Martyna Kazmieczak w Kulturystyka Online

Wróć   Kulturystyka Online Forum > KULTURYSTYKA ONLINE > Ogólne dyskusje na temat Kulturystyki
Odpowiedz

Narzędzia wątku
stare 16-11-2014, 12:56
Użytkownik
Bywalec

Podziękował: 0
Dostał 10 razy "Dzięki" w 8 postach
Domyślnie Fitness sylwetkowe, Bikini Fitness - czy się nadaję? od czego zacząć? wskazówki

Fitness Sylwetkowe, Bikini Fitness – od czego zacząć?

W zeszłym roku debiutowałam w zawodach w Fitness Sylwetkowym. Dnia kiedy przyszedł mi do głowy pomysł, że może i ja mogłabym podjąć to wyzwanie i spróbować sił na zawodach zaczęłam intensywnie przeszukiwać Internet w celu znalezienia jak największej liczby informacji na temat tego jak zacząć, od czego zacząć, gdzie powinnam się zwrócić o pomoc itd, itd. Spędziłam wiele godzin nad tym i szczerze powiem, że nie znalazłam żadnych konkretnych wyczerpujących informacji. Wiem zatem dokładnie jak wiele człowiek chciałby wiedzieć a jak ciężko o informację, bo jakby nie było nie zawsze mamy na tyle wiary w siebie, żeby uwierzyć, że pewnego dnia ja tez mogę być na scenie.
Kobiety są bardzo krytyczne wobec własnego ciała, zawsze znajdziemy coś co się nam w nim nie podoba. Czy jest to zasadne czy nie, to nie kwestia tego tematu. Chciałabym się podzielić z Wami tym co sama przeżyłam na sobie kiedy występ na scenie był marzeniem, na tyle skrytym i odległym, że nie wiedziałam czy mogę o tym w ogóle pomarzyć a co dopiero przyznać się przed samą sobą i światem, że chcę sięgnąć po to marzenie i je zrealizować!
Z jakimi obawami możesz się spotkać?
- co powiedzą inni ludzie?
Presja otoczenia oraz nieprzychylne komentarze osób trzecich są na porządku dziennym  Ludzie nie lubią z natury kiedy komuś coś wychodzi, kiedy ktoś realizuje swoje plany, cele. Ludzie lubią czuć się od innych lepsi. Od razu sprowadzają człowieka na twardy grunt dogadując, przelewając swoje frustracje związane z własnymi niepowodzeniami do których się nigdy nie przydadzą. Bardzo rzadko tym czasie usłyszysz pozytywne komentarze, słowa wsparcia, ale uwierz mi że Ci którzy będą Ci dobrze życzyli, wspierali Cię, dopingowaniu w realizacji Twoich planów będę tymi którzy będą dla Ciebie najważniejsi, będą to szczere osoby, których ty będziesz cichą inspiracją i motywacją do walki z samym sobą i swoimi słabościami. Ty będziesz czerpać energię i siły do kolejnych treningów a oni tym bardziej będą motywowani Twoją siłą. Z czasem nawet okazuje się, że jesteś motywacją dla osób, które były zbyt nieśmiałe, żeby cokolwiek powiedzieć, a które tylko z ukradła zerkały na Twoje poczynania. Wiem jak bolą słowa krytyki, wiem jak na 10 pozytywnych słów ta jedna negatywna może wyryć się w głowie, siedzieć tam i mówić nam że i tak nie damy rady, że najprościej byłoby odpuścić.
Realizacja każdego marzenia jest usłana różami i cierniami. Pamiętaj jednak, że to tylko od Ciebie zależy to jak daleko zajdziesz. Niech każde negatywne słowo w Twoją stronę będzie Twoją dodatkową motywacją, żeby jednak się nie poddać i wytrwać do końca.

Czy z obecną formą mogę w ogóle myśleć o uczestnictwie w zawodach?
I tutaj kwestia jest następująca. Po pierwsze to zastanawiasz się nad tym mając nadwagę 30kg zdołasz się przygotować do startu w 3 miesiące, czy po prostu trenujesz i masz już jakąś bazę tylko zastanawiasz się czy masz jakiekolwiek szanse bo np. masz cellulit, odstający brzuszek, nie idealne jeszcze proporcje ciała, krzywe nogi, za mały biust itd. itd.
Jeśli zdrowo się odżywiasz, trenujesz już jakiś czas na siłowni. Możesz się pochwalić lekko zarysowaną sylwetką, nie mówię tu o kostce na brzuchu tylko o jakiejś bazie to możesz zawsze spróbować. Jeśli nie jest to wyraźne umięśnienie to zawsze możesz spróbować wystartować w bikini fitness a nie od razu w Fitness Sylwetkowym.
Tak naprawdę to uwierz mi, że żadna z nas nie jest osobą która powinna to ocenić. I tutaj przechodzimy już do konkretów. Od czego powinnaś zacząć?

Na początku weź sprawy w swoje ręce. Nie bój się marzyć, nie bój się powiedzieć to głośno. Chcesz wystartować to trzeba podjąć pierwsze kroki. Tym pierwszym krokiem jest znalezienie kompetentnej osoby, która mogłaby Cię do takich zawodów przygotować.
Nie mówię tu o trenerce/trenerze personalnym w pierwszym lepszym klubie. Musisz poszukać w swojej okolicy, lub też czasem dalej, kogoś kto przygotowuje zawodników, zawodniczki do takich startów. Najlepiej jakby była to osoba mająca już doświadczenie w przygotowywaniu kobiet gdyż inna praca i przygotowania są u mężczyzn startujących z kulturystyce czy tak promowanej teraz męskiej sylwetce a inna w przygotowaniach kobiet. Inna budowa, inna fizjologia, inny dobór diety i ćwiczeń.
Są rejony Polski gdzie w klubach przygotowuje się nawet kilka zawodniczek, ja niestety miałam tę sytuację gdzie nie znałam osobiście żadnej dziewczyny, która już startowała lub też się przygotowywała. Nie miałam więc skąd się dowiedzieć co mam zrobić i gdzie się mam udać.
Znam ludzi, którzy potrafią do swojego trenera jeździć i nawet 200-400km raz w miesiącu n konsultację. Jeśli oczywiście ktoś nie ma z tym problemu, nie ma problemu z kosztami jakie musi ponosić to ja nie mam nic przeciwko temu. Z własnego doświadczenia jednak wiem, jak ważny jest bliski kontakt z osobą prowadzącą, jak dobrze jest móc bez problemu podjechać w każdej chwili na konsultację kiedy tego potrzebuję, kiedy potrzebuję wsparcia, motywatora. Przygotowania to nie przysłowiowa bułka z masłem to na prawdę ciężka praca. Niejednokrotnie człowieka dopada zmęczenie i brak motywacji. Zwłaszcza kiedy przygotowujesz się pierwszy raz, wszystko jest dla Ciebie nowe, nie masz się do kogo zwrócić, nie wiesz jak sobie poradzić w niektórych sytuacjach tutaj bliski dystans do pokonania jest bardzo ważny. W miarę jak będzie się zbliżał termin zawodów, konsultacje będą coraz częstsze, gdyż wtedy będziesz miała na bieżąco kontrolę nad tym czy trenujesz dobrze, czy wszystko idzie w dobrym kierunku. Ja na dwa miesiące przed zawodami, spotykałam się raz w tygodniu na konsultacjach w celu zaprezentowania sylwetki w stroju i na szpilkach, aby na bieżąco kontrolować prezentowaną formę i ustalać zmiany jeśli były potrzebne.
Termin zawodów jest znany. Największą sztuką jest tak poprowadzić przygotowania, żeby wstrzelić się ze szczytową formą właśnie tego dnia, którego masz stanąć na scenie. Nie dzień przed, nie dzień po zawodach, ale właśnie w dniu zawodów.
Nie pozwól na bycie pewnego rodzaju eksperymentem czy doświadczeniem dla osoby, która coś tam wie, ale nie ma pełnego doświadczenia. Teraz to może wydać się błahe, ale czym bliżej zawodów tym zobaczysz, że będziesz nie tylko chciała znaleźć się na scenie ale będziesz chciała się zaprezentować najlepiej jak tylko Twoje możliwości na to pozwalają.
Pamiętasz wtedy wszystkie te negatywne słowa, które tak bardzo usiłowały Cię złamać i chcesz udowodnić wszystkim którzy w Ciebie nie wierzyli a zwłaszcza tym którzy chcieli Cie ściągnąć w dół, że jednak dałaś radę i jesteś w miejscu o którym te osoby mogą tylko pomarzyć bo są zbyt słabi, żeby to osiągnąć. Może być też tak jak było w mojej sytuacji gdzie najważniejsze było dla mnie to, że sama przed sobą mogłam szczerze powiedzieć, że nie zawahałam się zamarzyć i że udało mi przezwyciężyć swoje słabości i osiągnąć Mój i tylko MÓJ cel! Nie interesowali mnie Ci wszyscy negatorzy tylko ja i osoby, które mnie wspierały, życzyły mi wytrwałości w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu. Kilka znajomości przerodziło się w prawdziwe szczere przyjaźnie i tak jak ja byłam dla nich ogromną motywacją tak one niejednokrotnie dawały mi siły w dążeniu do celu.

Konkrety, konkrety, konkrety !!!! bo się rozpisałam
- poszukaj sprawdzonej osoby z doświadczeniem, która poprowadzi Cię do zawodów ( szkoda czasu na bycie eksperymentem w rękach osoby, która wie jak ćwiczyć, ale tak naprawdę nigdy nikogo nie przygotowywała do zawodów)
- zdobądź numer telefonu i zadzwoń umówić się na konsultację. Powiedz w jakiej sprawie dzwonisz, że nie wiesz czy się nadajesz, ale chcesz żeby to ktoś z doświadczeniem ocenił jaka na dzień dzisiejszy prezentujesz formę i czy jest na tyle czasu, żeby zdążyć się przygotować interesującego Cię terminu zawodów
- nie wstydź się tego, że nie prezentujesz sylwetką formy startowej. Osoba doświadczona zobaczy jaki jest w Tobie potencjał, nawet jeśli teraz Twoją sylwetkę pokrywa „warstwa ochronna” na sylwetkę sceniczną będziesz jeszcze miała czas, chodzi tu o określenie Twoich możliwości
- zapytaj co masz przywieźć, czy masz się jakoś przygotować ( ja miałam po prostu przywieźć strój kąpielowy dwuczęściowy i buty na obcasie )
- zabierz zeszyt i długopis
- przeanalizuj swoje dotychczasowe aktywności, abyś mogła się wypowiedzieć na temat tego jakie sporty uprawiałaś, jak długo trenujesz, jak wyglądały te treningi, jak wygląda Twoje obecne odżywianie, czy masz jakieś przeciwwskazania itd. Nie wszystko to musi być potrzebne, ale bądź przygotowana. Im lepiej się przygotujesz tym swobodniej będziesz się czuła.
- staraj się nie denerwować nie jesteś pierwszą i ostatnią, osobą która spotyka się w sprawie konsultacji. Osoba do której się zwrócisz będzie wiedziała, jak wielkie masz obawy i na pewno nie będzie Cię chciała jeszcze bardziej stresować.
- nie wiesz czy nadajesz się do startu w Fitness Sylwetkowym czy Bikini Fitness - o tym też będziecie mogli porozmawiać, na podstawie tego jaka formę prezentujesz
Wiem jak sama byłam przerażona Stałam w tym stroju, na szpilkach, w formie po Egiptowej ( wersja All inclusive gdzie nie odmawiałam sobie niczego ) więc forma była bardzo słaba, wyglądałam jak anty fitnesska ze strachu pot lał mi się po plecach i rękach. Nie pamiętam żebym kiedykolwiek wcześniej tak się zestresowała. W drodze powrotnej do domu po tym jak Trener oznajmił mi, że jeśli ostro przycisnę to uda nam się przygotować mnie do startu w debiutach jechałam z takim bananem na twarzy, że nie zauważyłam Panów Policjantów, którzy właśnie namierzali moją niedozwoloną w tamtym rejonie prędkość. Z uśmiechem na twarzy powiedziałam, że dziś mam tak Dobre wieści, że nawet ten mandat który mi wypisuje nie zepsuje mi dziś humoru
Jeśli macie jakieś pytania proszę piszcie, pytajcie, na pewno nie rozwiałam waszych wszystkich wątpliwości. Jeśli uda mi się przekonać kogokolwiek do tego, że nie ma się co bać i zdecydujecie się po przeczytaniu tego monologu zrobić zgodnie z moimi wskazówkami to bardziej się ucieszę

Ostatnio edytowane przez TheMissMartex ; 16-11-2014 o 12:58 Powód: Zmiana tematu
TheMissMartex jest offline  
Wrzuć na Facebook Wrzuć na Blip Wrzuć na Wykop Share
Odpowiedź z Cytatem
TheMissMartex otrzymał "Dzięki" za ten post od użytkownika:
Atqa (01-12-2014)
BODY ATTACK SOSY ZERO
stare 01-12-2014, 16:40
Użytkownik
Bywalec

Podziękował: 5
Dostał 12 razy "Dzięki" w 12 postach
Domyślnie Odp: Fitness sylwetkowe, Bikini Fitness - czy się nadaję? od czego zacząć? wskazówki

Jak fajnie to wszystko opisałaś. Napracowałaś się trochę.. ale to dobrze, ze chcesz się dzielić swoimi doświadczeniami. Zawsze podziwiałam takie osoby, które dążą do konkretnego celu. Godziny treningów, wylane litry potu , niezliczone wyrzeczenia w kuchni - to naprawdę jest godne uznania. Mi kiedyś tam przez myśl przeszło, aby spróbować swoich sił, ale stwierdziłam , że i tak nie mam szans i się poddałam. A prawda jest taka- że tak mi łatwiej -zrezygnować nie próbując nawet. Tym bardziej doceniam wszystkich startujących... głównie za siłę charakteru.
Atqa jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 10-12-2014, 20:55
Użytkownik
Bywalec

Domyślnie Odp: Fitness sylwetkowe, Bikini Fitness - czy się nadaję? od czego zacząć? wskazówki

Atqa uwierz mi, że jeszcze w sierpniu 2013 jakby mi ktoś powiedział, że wystartuję to bym mu nie uwierzyła We wrześniu powiedziałam sobie wóz albo przewóz, a czemu by nie? Po prostu przestałam się bać tego, że mogę zrobić coś większego, coś nieosiągalnego a przynajmniej takie wtedy mi się to wydawało
Odpowiedź z Cytatem
TheMissMartex otrzymał "Dzięki" za ten post od użytkownika:
mamiroma4 (13-12-2014)
stare 13-12-2014, 20:37
Użytkownik
Super Expert

Podziękował: 69
Dostał 39 razy "Dzięki" w 39 postach

tak trzymaj
mamiroma4 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 13-12-2014, 21:32
Użytkownik
Super Expert

Podziękował: 11
Dostał 96 razy "Dzięki" w 93 postach

Cytat:
Napisał TheMissMartex Zobacz post
Atqa uwierz mi, że jeszcze w sierpniu 2013 jakby mi ktoś powiedział, że wystartuję to bym mu nie uwierzyła We wrześniu powiedziałam sobie wóz albo przewóz, a czemu by nie? Po prostu przestałam się bać tego, że mogę zrobić coś większego, coś nieosiągalnego a przynajmniej takie wtedy mi się to wydawało
Miałem dokładnie tak samo w marcu tego roku,w pół roku zrobiłem jak na mnie mega progres i dorosłem do myśli do debiutów Dla mnie zwycięstwem będzie jak nie będę ostatni
Litwin jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 14-12-2014, 00:14
Użytkownik
Bywalec

Zwycięstwem jest przygotowanie się i wyjście na scenę. Reszta to już tylko wisienka na torcie
Odpowiedź z Cytatem
stare 14-12-2014, 16:19
Użytkownik
Bywalec

Podziękował: 5
Dostał 12 razy "Dzięki" w 12 postach

Cytat:
Napisał TheMissMartex Zobacz post
Zwycięstwem jest przygotowanie się i wyjście na scenę. Reszta to już tylko wisienka na torcie
Zgadzam, najważniejsze to wygrać z samym sobą... ze słabościami, pokusami... dać z siebie tyle, ile tylko jest możliwe.
Atqa jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 06-01-2015, 21:35
Użytkownik
Nowicjusz

Podziękował: 7
Dostał "Dzięki" 1 raz w 1 poście

Ja osobicie pytałam jednego trenera , czy byla by możliwość i czy mam szanse aby wyjsc na scene bo w życiu warto próbować wszystkiego i spełniać marzenia a Pan trener po zobaczeniu mojego zdjecia powiedzial ze jednak nie podejmie sie mnie przygotować , pomyslałam wtedy szkoda ale sie nie podam i bede walczyc ale tez mnie zaciekawilo ze koles który przygotowuje ludzi i kazdy jest inny powinien chociaz spróbować...a on nic no cóż a Twoj artykuł jest bardzo wazny dla poczatkujacych i nie raz go jeszcze przeczytam
justynka21 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 07-01-2015, 09:40
Użytkownik
Bywalec

Cytat:
Napisał justynka21 Zobacz post
Ja osobicie pytałam jednego trenera , czy byla by możliwość i czy mam szanse aby wyjsc na scene bo w życiu warto próbować wszystkiego i spełniać marzenia a Pan trener po zobaczeniu mojego zdjecia powiedzial ze jednak nie podejmie sie mnie przygotować , pomyslałam wtedy szkoda ale sie nie podam i bede walczyc ale tez mnie zaciekawilo ze koles który przygotowuje ludzi i kazdy jest inny powinien chociaz spróbować...a on nic no cóż a Twoj artykuł jest bardzo wazny dla poczatkujacych i nie raz go jeszcze przeczytam

A możesz przesłać swoje zdjęcia? i może zdradzisz nam który to trener? Jakoś umotywował swoją opinię?

Dziwne, przynajmniej jakoś uzasadnił to co powiedział?
przykre to
Czekam na odp.
Odpowiedź z Cytatem
stare 12-01-2015, 21:06
Użytkownik
Nowicjusz

Podziękował: 7
Dostał "Dzięki" 1 raz w 1 poście

Powiedzial ze nie mam podstaw i bedzie musial od poczatku wszystko ze mna zaczynac, zdjecia sa z 1.5 miesiaca cwiczeń na silowni, bez diety ogolnie cwiczenia silowe , pare razy cardio.
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
WP_20150111_001.jpg   WP_20150111_004.jpg   WP_20150111_010.jpg  
justynka21 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
justynka21 otrzymał "Dzięki" za ten post od użytkownika:
Atomowka35 (30-12-2015)
Zasady postowania