5 dodatków by pobudzić ciało

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 28. Luty 2013 Dodane przez: Sebastian
Wątki na forum:
Kulturystyka Online
Słowo „dodatki” budzi u większości osób myśli o muskularnej budowie ciała. Często utożsamia się stosowanie suplementów diety z profesjonalnymi kulturystami lub z osobami, które szukają sposobu na lepszą sylwetkę. Uznaje się również, że suplementy są przeznaczone wyłącznie tylko dla osób, które odczuwają niedobór niektórych składników odżywczych. Przez spożywane suplementy chcą wyrównać braki witamin i innych mikro i makroelementów. Dzięki temu mogą poprawić własny stan zdrowia.

Celem tego artykułu jest ukazanie innych zastosowań tzw. dodatków w diecie. Oczywiście nie można się ograniczać wyłącznie do wyżej wymienionych, ponieważ suplementację stosuje się do wielu innych i istotnych celów. Jednym z nich jest trening wytrzymałościowy.

Jeśli obecnie jesteś zaangażowany w każdy rodzaj treningu, wiążący się z dużą wytrzymałością np.: jazda na rowerze, bieganie bądź nawet jeżeli masz zamiar uprawiać zimą biegi narciarskie to wiedz, że istnieją dodatki, które mogą pomóc ci w poprawieniu Twojej wydajności.

Rzućmy okiem na niektóre z najbardziej korzystnych dodatków, które sportowcy wytrzymałościowi mogą i powinni używać.

1. Napoje zwiększające energię

Większość sportowców ma specyficzny pogląd na spożywanie napoi energetycznych przed treningiem lub podczas treningu. Ważne jest aby zastanowić się trochę nad tym, ile takich płynów stanowi optymalną ilość dla indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Przedawkowanie takich napoi może skutkować wystąpieniem skurczy mięśni, które mogą utrudnić rozpoczęcie treningu i funkcjonowanie w czasie ćwiczeń.

Nieuzupełnianie płynów podczas sesji treningowych może spowodować negatywne skutki np.: znaczne zmęczenie sportowców wytrzymałościowych. Nie koniecznie musisz spożyć dużą ilość płynów, ale trzeba wziąć ich na tyle odpowiednią porcję, aby utrzymać minimalne saldo wody.

Efekty spożywania tych napoi będą się różnić u poszczególnych osób. Przed zawodami lub treningiem popularne napoje energetyczne faktycznie poprawią Naszą wydolność.

Zazwyczaj na taki napój składa się mieszanka z kofeiny, zielonej herbaty, yohimbe jak i również różnych aminokwasów, których celem jest zwiększenie poziomu energii i wydajności.

2. Zdrowe wsparcie krwi

Gdy wykonujesz wszelkie sporty wytrzymałościowe ważne jest, aby transportować mnóstwo tlenu do tkanek. Środki te pomagają w transporcie tlenu przez dostarczenie większej ilość krwi. To na pewno bardzo korzystne zjawisko w utrzymaniu zdrowej krwi.

To, że do organizmu nie dociera odpowiednia ilość tlenu jest wynikiem niedoboru żelaza. Z tym problemem borykają się wegetarianie oraz osoby, które po prostu nie jedzą dużej ilości czerwonego mięsa.

Gdy spożywasz suplementy żelaza możesz być pewien, że dostajesz go tyle ile potrzebujesz. Ponadto, niektóre produkty mogą dodatkowo zawierać oprócz żelaza, inne składniki wspierające zdrowy układ odpornościowy zagrożony osłabieniem zwłaszcza, gdy wykonuje się dużą ilość treningów wytrzymałościowych.

3. Zwiększ ilość węglowodanów

Podczas, gdy w większości sportów wytrzymałościowych korzysta się z energii pochodzącej z zapasowego tłuszczu (można je potraktować jako formę treningu cardio), więc węglowodany mogą być nadal wykorzystywane jak źródło energii.

Dostarczenie organizmowi stałego strumienia węglowodanów pozwoli na zmniejszenie zmęczenia, a także zwiększy wydolność dzięki której bez problemów, będzie można przedłużyć czas treningu. Idealne węglowodany to takie, które są łatwo dostępne dla organizmu. To takie, które podwyższają poziom glukozy na szybko po spożyciu.

Stosując suplementy zawierające dodatkowe węglowodany masz pewność, że dostarczasz ich wystarczająco dużo do komórek mięśniowych. Pamiętaj o tym, żeby nie dostarczać tylko i wyłącznie prostych węglowodanów typu cukier. Użyj węglowodanów złożonych, które dadzą ci energię przez dłuższy czas.

4. Batoniki proteinowe

Jeśli planujesz trening wytrzymałościowy przez znacznie dłuższy czas to prawdopodobnie będzie to jazda na rowerze poza domem. Gdy poczujesz się głody lub po prostu nadejdzie pora posiłku a będziesz daleko od domu, wtedy zapewne będziesz chciał zjeść coś na szybko co dostarczy ci energii. To co zjesz musi zawierać sporą ilość kalorii, z dodatkiem białka którego w wielu napojach energetycznych niestety brak.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zabrać ze sobą batoniki proteinowe. To jedzenie zaspokoi Twój apetyt oraz dostarczy odpowiednich proporcji białka, węglowodanów oraz wszelkich składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Batonik ten jest bardzo łatwy do transportowania go. Można go trzymać w kieszonce od kurtki/bluzy bądź w spodniach. Posłuży ci on jako szybkie i wygodnie uzupełnienie braków w diecie.

5. Produkty pobudzające

Ostatnim dodatkiem dla sportowców wytrzymałościowych, o którym należy wspomnieć to wszelkie produkty pobudzające. Służą one jako dodatkowy impuls przy ciężkich treningach.

Kofeina jest jednym z najbardziej popularnych dodatków, które dostarczą Ci nowych pokładów energii już w około 30 minut po jej spożyciu. Drugim dodatkiem, które często są używane jest synefryna. Przyniesie ci także dużo energii i może zwiększyć spalanie tkanki tłuszczowej.

Wnioski

Należy mieć na uwadze wszystkie z wymienionych dodatków jeśli szukasz pobudzenia przy wytrzymałościowych treningach. Myślę, że jest rzeczą oczywistą to, iż przed treningiem należy dostarczać organizmowi zapasy glikogenu mięśniowego. Pamiętaj również o tym, aby uzupełnić jego zapasy po treningu.
Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Muscle Zone - Z kodem "KULT-B7" teraz wszystko 7% taniej!!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz Instagram

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: 5 dodatków by pobudzić ciało

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin
SzymonS
2013-02-28, 20:56

Ostatnio widziałem gumę do żucia z kofeiną i słyszałem że to całkiem dobry wynalazek bo bardzo szybko pobudza, na sobie nie miałem okazji sprawdzić ale brzmi to sensownie bo pod językiem jest dobre wchłanianie

TomasSK1983
2011-08-25, 14:29

Warto wspomnieć o guaranie.