Wegetarianizm, B12 a depresja

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 13. Listopad 2017 Dodane przez: KO Team
Ludzie, którzy postanowili nie spożywać mięsa, częściej cierpią na depresję niż osoby wszystkożerne. Amerykański dietetyk Joseph Hibbeln odkrył to, analizując dane dotyczące prawie dziesięciu tysięcy osób. Podejrzewanym winowajcą jest niedobór witaminy B12.

Badanie

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące 9668 mężczyzn. Badani byli podzielenie na grupę, która spożywała mięso oraz grupę osób będącymi wegetarianami.

Mężczyźni wypełnili kwestionariusze (dokładniej Edynburską Skalę Depresyjną), która ma za zadanie wykryć depresję wśród ludzi. Jeśli uzyskasz 12 lub więcej punktów, istnieje duża szansa, że cierpisz na depresję.

Wyniki

Wegetarianie i weganie mieli o 67 procent większe szanse na wynik powyżej 10 punktów.

Jednym możliwym wytłumaczeniem związku jest to, że weganie i wegetarianie nie otrzymują wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Brak ryb w diecie spowodował wysoki stosunek kwasów omega-6 od omega-3.

Australijscy badacze natknęli się na związek niedoboru witaminy B12, a depresji pięć lat temu. A według brytyjskiego badania z 2010 r. 52 procent wegan i 7 procent wegetarian ma niedobór witaminy B12.

Wniosek

"Przedstawione tu wyniki wskazują, że u brytyjskich wegetarian płci męskiej występuje większe ryzyko wystąpienia objawów depresji " - podsumowują naukowcy.

Vegetarian diets and depressive symptoms among men


Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Muscle Zone - Z kodem "KULT-B7" teraz wszystko 7% taniej!!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz Instagram

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Wegetarianizm, B12 a depresja

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin
Homer
2018-08-24, 11:57

Ja tam nie widzę nic złego w wegetarianizmie. Jeśli potrafi ktoś jakoś zastąpić mięso w diecie, to z żadnymi problemami się nie spotka. Ja stosuję dietę wegetariańską od Wygodnej Diety i mam się z nią zaskakująco dobrze. ;)