Użytkownicy suplementów częściej chorują na raka jąder

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 23. Luty 2017 Dodane przez: KO Team
Mężczyźni, którzy korzystają z suplementów, są o 2 - 3 razy bardziej narażeni na wystąpienie raka jąder. Naukowcy podejrzewają, że nie stoją za tym takie substancje jak kreatyna, BCAA czy białka, lecz sterydy i prohormony dodawane do suplementów pochodzących z niepewnych źródeł.

Epidemiolodzy podejrzewają, że może występować związek między stosowaniem suplementów a rakiem jąder. W tym roku onkolodzy z Vanderbilt University Medical Center opublikowali badania, w których przeanalizowano dane zebrane od 129 mężczyzn, u których zdiagnozowano raka jader w latach 1990-2004. Dwadzieścia procent badanych stosowało suplementy takie jak białka, aminokwasy, kreatyna czy prohormony.

Badanie

Dwadzieścia procent to dość wysoki wskaźnik więc naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej zależności między stosowaniem suplementów diety a rakiem jader. Postanowili zebrać dane od 356 mężczyzn, u których zdiagnozowano raka jąder w latach 2006-2010. Następnie porównali ich z grupą ludzi, u których nie wystąpiła choroba.

Wyniki

Mężczyźni z rakiem jader używali częściej suplementów diety niż mężczyźni, u których nie wystąpił rak jąder. Poniższa tabela pokazuje, że stosowanie suplementów zwiększyło zachorowanie na raka o 65 procent.

Badani, którzy używali więcej niż dwa suplementy byli trzy razy bardziej narażeni na zachorowanie na raka jąder. Epidemiolodzy traktują ten silny związek bardzo poważnie.

Liczby w tabeli uwzględniały również takie czynniki stylu życia jak palenie tytoniu, picie alkoholu oraz predyspozycje genetyczne czy aktywność fizyczną. Jednakże okazało się, że czynniki te miały niewielki wpływ na wystąpienie choroby.

Wyjaśnienie

Naukowcy podejrzewają, że głównymi winowajcami nie są aminokwasy, białka czy kreatyna. Podejrzewają natomiast prohormony czy sterydy anaboliczne. Swoje stwierdzenia opierają na badaniach, w których wykryli dodatki sterydów anabolicznych takich jak nandrolonu i stanozolol w suplementach diety.

Muscle-building supplement use and increased risk of testicular germ cell cancer in men from Connecticut and Massachusetts


Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Roughneck - Kolekcja wyjątkowych, hardcorowych koszulek. Dzięki nim wybijesz się z tłumu!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz YouTube

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Użytkownicy suplementów częściej chorują na raka jąder

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin