Wybierz jakość Body Attack!

Nowe badanie: Sterydy a układ sercowo-naczyniowy

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 20. Sierpień 2017 Dodane przez: KO Team
Już niewielka ilość badań przeprowadzonych na ludziach wykazała, iż sterydy w dużych ilościach mają zły wpływ na serce i naczynia krwionośne. Do tego dochodzi masa eksperymentów przeprowadzonych na zwierzętach, która to potwierdza.

Badania

Naukowcy przepadali serce i naczynia krwionośne 86 mężczyzn, którzy wspomagali się nielegalnymi substancjami wzmacniającymi mięśni przez średnio siedem lat. Porównano tę grupę z grupą 54 mężczyzn, którzy nie przyjmowali sterydów. Mężczyźni w obu grupach wykonywali trening siłowy.

Wyniki

Substancje anaboliczne mogą powodować nieprawidłowy wzrost mięśnia sercowego. Proces ten może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, jeśli w grę wchodzi także wysokie ciśnienie krwi lub wrodzona wada serca (dotyczy to aktualnie 1% noworodków). Ściany mięśnia sercowego mogą stać się zbyt grube i sztywne, a w wyniku tego serce nie może tłoczyć dużych ilości krwi w ciele człowieka.

Poniższy wykres przedstawia, iż u prawie wszystkich mężczyzn nieużywających sterydów anabolicznych skurczowa frakcja wyrzutowa lewej komory była prawidłowa. Odwrotnie było w przypadku użytkowników środków anabolicznych. Stan serca był mniej alarmujący w momencie zaprzestania przyjmowania anabolików.

Poniższy wykres jest bardziej niepokojący. Przedstawia on ilość płytki w naczyniach, które dostają utlenioną krew z serca. Im więcej płytki, tym bardziej zatkane są naczynia krwionośne – co zwiększa tym samym szansę na zawał serca.

Ilość płytki, która zgromadziła się w naczyniach krwionośnych, wzrastała systematycznie wraz z długością przyjmowania anabolików.

Wniosek

„Nasze odkrycia sugerują, że anaboliczno-androgenne sterydy powodują dysfunkcję lewej komory i przedwczesną chorobę wieńcową”, podsumowują naukowcy.

Cardiovascular Toxicity of Illicit Anabolic-Androgenic Steroid Use


Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Roughneck - Kolekcja wyjątkowych, hardcorowych koszulek. Dzięki nim wybijesz się z tłumu!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz YouTube

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Nowe badanie: Sterydy a układ sercowo-naczyniowy

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin