Daniel Wilk w Kulturystyka Online
Martyna Kazmieczak w Kulturystyka Online
Wróć   Kulturystyka Online Forum > KULTURYSTYKA ONLINE > Zdrowie i uroda
stare 26-02-2008, 19:25
Użytkownik
Super Expert
 
Avatar princessa.1982
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Postów: 1 524
Podziękował: 10
Dostał 31 razy "Dzięki" w 31 postach
Domyślnie Rozpoznać depresję

23 lutego po raz szósty był obchodzony Ogólnopolski Dzień Walki z Depresja, a 1 marca ruszy II edycja kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji.

Depresja to poważna choroba społeczna współczesnego świata - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stanowi obecnie czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny. Cierpi na nią ok. 10% populacji.
Dotyka wszystkie grupy społeczne, bez względu na płeć, wiek i wykształcenie. U każdego może mieć inne objawy i dlatego tak trudno ją rozpoznać. Inną przyczyną błędów w zdiagnozowaniu schorzenia jest brak nawyku mówienia o emocjach oraz obawa przed piętnem choroby psychicznej.
Prawie nie ma osoby, która chociaż raz w życiu nie doświadczyła obniżenia nastroju. Jeśli samopoczucie jest złe, można mówić o smutku, jeżeli gorsze – o przygnębieniu, a jeśli jest bardzo źle - to najpewniej jest depresja. Trudno radzić sobie z wtedy z problemami, pracować, prowadzić normalne życie.

Schorzenie duszy i ciała
Depresja to nie tylko smutek i przygnębienie, ale też utrata zainteresowań i radości życia. Człowiek funkcjonuje w zwolnionym rytmie, ma zaburzenia koncentracji i obniżoną samoocenę. W sposób ponury i pesymistyczny patrzy na świat, przyszłość widzi wyłącznie w czarnych barwach. Dotykają go zaburzenia snu wiążące się z płytkim, niedającym relaksacji snem i wczesnym (3 -4 nad ranem) wybudzaniem się.
Często choroba ta „ukrywa” się za objawami somatycznymi: złym samopoczuciem fizycznym, dolegliwościami bólowymi, oraz różnego rodzaju schorzeniami, zwłaszcza układu krążenia (nawet do 30% osób leczonych z powodu różnych chorób somatycznych ma również objawy depresji, które często nie są rozpoznawane).
Depresja może doprowadzić do znacznego spadku poziomu aktywności życiowej, dla 20–30% chorych kończy się samobójstwem.
Większość zaburzeń depresyjnych występuje u osób powyżej 50. roku życia. Wiąże się to m.in. z utratą dotychczasowych ról życiowych, np. przejściem na emeryturę i pogorszeniem sytuacji finansowej, obniżeniem sprawności fizycznej oraz samotnością (usamodzielnieniem dzieci, śmiercią partnera życiowego).

Czynniki ryzyka
Niezwykle ważne w depresji są czynniki genetyczne. Co prawda nie są odpowiedzialne za jej rozwój, ale predysponuje do łatwiejszego popadania w nią. Ludzie, których członkowie rodzin leczyli się, z dużym prawdopodobieństwem również są zagrożeni wystąpieniem tej choroby. Innymi czynnikami wpływającymi na rozwój depresji są: nasilający się stres oraz klimat (zbyt mało słońca w zimnych porach roku).
Choroba jest uleczalna
Depresja to choroba ciężka i przewlekła, mająca tendencje do nawrotów. Sama nie ustąpi. Wymagają indywidualnie dobranej, długotrwałej (co najmniej 6-miesięcznej) i systematycznie prowadzonej terapii farmakologicznej. Poprawę można zauważyć dopiero po 6 (a u osób starszych nawet 12) tygodniach.
Bardzo ważne jest wspomożenie farmakoterapii dodatkowymi działaniami np. współpracą z psychoterapeutą i bliskimi. Odpowiednio przygotowana rodzina powinna wspierać chorego, jej rola w leczeniu jest nieoceniona (stąd tak ważna jest edukacja rodziny). Złe stosunki rodzinne mogą nie tylko nasilać występowanie zaburzeń, ale też obniżać skuteczność terapii.
W leczeniu depresji sezonowych, związanych z brakiem światła słonecznego, dodatkowo wykorzystuje się też fototerapię i inne metody stymulujące pracę mózgu.


Dni Otwarte
Forum Przeciw Depresji to kampania edukacyjna, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, że depresji nie tylko nie wolno lekceważyć i trzeba ją bezwzględnie leczyć, ale także to, że jest to choroba całej rodziny. W ramach Forum zaplanowano interesujące spotkania. Pierwszy Dzień Otwarty odbędzie się 1 marca w Warszawie w Centrum Konferencyjnym Zielna przy ulicy Zielnej 37. W programie, oprócz wykładów na temat samego schorzenia, będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad lekarzy psychiatrów.
Kolejnymi miastami do których zawita z Dniami Otwartymi tegoroczna edycja kampanii są: Gdańsk (4 marca), Szczecin (6 marca), Kraków (11 marca), Katowice (12 marca) i Lublin (14 marca).

psychologia.net.pl
__________________
Każdy z nas z prochu powstał i w proch się odwróci.

Lecz z każdego z nas można wyrzeźbić diament !!!
princessa.1982 jest offline  
Wrzuć na Facebook Wrzuć na Blip Wrzuć na Wykop Share
Odpowiedź z Cytatem
Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów
BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Wyłączony
Pingbacks are Wyłączony
Refbacks are Wyłączony
Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odp. Ostatni post / autor
Fajny test na depresję. Bloody Offtopic 45 18-01-2016 09:58
jak rozpoznać orginał imported_paker Doping i sterydy 9 22-01-2007 06:22

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:25.
BODY ATTACK

Ostatnie obrazki

Kulturystyka: Newsletter
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin