Daniel Wilk w Kulturystyka Online
Martyna Kazmieczak w Kulturystyka Online

Wróć   Kulturystyka Online Forum > KULTURYSTYKA I SPORTY SIŁOWE > Inne dyscypliny sportu
stare 22-12-2006, 17:47
Użytkownik
Super Expert

Podziękował: 0
Dostał 5 razy "Dzięki" w 4 postach
Domyślnie Paweł Nastula na dopingu

Niestety nie mamy miłej wiadomości dla wszystkich polskich fanów MMA. Po ostatniej gali Pride w USA komisja stanowa przebadała ośmiu zawodników na obecność w ich organizmach zabronionych substancji. Fedor Emelianenko, Mark Coleman, Mauricio "Shogun" Rua, Kevin Randleman, Josh Barnett, Dan Henderson, Phil Baroni i Yosuke Nishijima przeszli testy (próbki były negatywne) natomiast Vitor Belfort i niestety Paweł Nastula dali wynik pozytywny próbek moczu. Według komisji stanowej do spraw sportu w Nevadzie w organiźmie Brazylijczyka wykryto środek o nazwie 4-hydroxytestosterone, a u Polaka nandrolon. Oboje mają zostać wezwani na spotkanie z NSAC i wtedy najprawdopodobniej zapadnie decyzja o ewentualnej grzywnie finansowej i zawieszeniu zawodników. Przypominamy, że na galach Pride w Japonii nie ma testów dopingowych, jednak jeśli DSE chce w przyszłości organizować swoje turnieje w stanie Nevada będzie musiała respektować ewentualne decyzje o zawieszeniu fighterów nawet u siebie w kraju.
Odpowiedź z Cytatem
Wybierz jakość Body Attack!
stare 24-12-2006, 12:19
Użytkownik
Bywalec

Dostał 0 razy "Dzięki" w 0 postach
Domyślnie Odp: Paweł Nastula na dopingu

„Nastula o swojej wpadce na dopingu: Pride pozwala na doping”

Jeden z zawodników wagi ciężkiej Pride – Paweł Nastula i jego prawnicy dzisiaj oficjalnie odpowiedzieli na zarzuty, jakie postawiła mu Nevada State Athletic Commission. Odpowiedź zawierała sugestie, że w odżywkach, których używał polski zawodnik mogły się znajdować zabronione substancje lub ich pochodne.

W pisemnej deklaracji zawarta jest również informacja, że kontrakt Pawła Nastuli z organizacją Pride pozwala stosować ogólno przyjęty doping.Mistrz olimpijski w Judo z roku 1996 nie przeszedł badań antydopingowych. W jego próbce moczu znaleziono ślady nandrolonu, który to jest substancją dopingową zabronioną przez NSAC. Późniejsze badanie wykryło również w organizmie Nastuli stymulanty: pseudoephedrine, ephedrine i phenylpropanoalmine. Testy były wykonane po walce Polaka 21 października z Joshem Barnettem.

W deklaracji napisanej przez prawnika Polaka - Howard L. Jacob’a, Nastula wymienia 5 suplementów, które przyjmował podczas przygotowań do walki z Joshem Barnettem. Między innymi były to Pro-Line Whey Protein, preparat witaminowy i magnezowy oraz dwie inne odżywki marki [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować] Nutrition.

W dokumencie można przeczytać, że sprawdzono firmy produkujące [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować] , które przyjmował Polak i okazało się, że miały one w swojej historii kilka „wpadek” właśnie z powodu posiadania w swoim składzie prekursorów nandrolonu. Do pisma dołączono dokumentację takich przypadków zwłaszcza z marką Ultimate Nutrition. Zaznaczono, że takie zanieczyszczenie mogło spowodować wykrycie podwyższonego poziomu nandrolonu w organizmie Polaka (18 nanogramów).

Jeden z członków komisji stwierdził, że u młodych ludzi nandrolon występuje w organizmie w bardzo małym stężeniu.

Odnośnie pozytywnego testu na stymulanty Paweł Nastula tłumaczy w tym piśmie, że na 5 dni przed pojedynkiem był przeziębiony i miał kaszel. Na te dolegliwości przyjmował leki bez recepty i nie zdawał sobie sprawy, że mogły one zawierać właśnie te zabronione substancje.

„Jako profesjonalny sportowiec w Polsce byłem często poddawany testom antydopingowym zarówno przed jak i po zawodach (jako zawodnik Judo podlegałem niezapowiedzianym kontrolom przez cały rok).” – można dalej przeczytać w piśmie Nastuli. Paweł pisze, że w swojej karierze ponad 50 razy poddawał się takim badaniom.

„Odkąd zakończyłem karierę Judo i rozpocząłem walki w formule MMA organizacji Pride zawsze wierzyłem w rozgrywki fair play. Zawsze byłem przeciwny wszystkim formom dopingu. Prędzej sam bym się wycofał z współzawodnictwa niż próbował kogokolwiek w ten sposób oszukać. Zwłaszcza zawodników, fanów oraz młodych ludzi, dla których mogę być w pewien sposób idolem” – dodaje Polak.

„Pomimo faktu, że mój kontrakt z Pride pozwala na stosowanie dopingu, to ja nigdy nie chciałem i nigdy nie potrzebowałem tego rodzaju wspomagania.”

Na razie reprezentant organizacji Pride nie odniósł się do deklaracji Pawła Nastuli twierdząc, że najpierw sam musi przeczytać ten dokument.

Prawnik Polaka ma się spotkać z komisją NSAC w następny wtorek.

źródło: [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować] / [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
mjeczyslaw jest offline  
Wrzuć na Facebook Wrzuć na Blip Wrzuć na Wykop Share
Odpowiedź z Cytatem
stare 24-12-2006, 12:20
Użytkownik
Bywalec

Doping zakupiony w aptece?
Paweł Nastula twierdzi, że przyjąl zanieczyszczone odżywki
Oskarżony o doping po październikowej walce Pride w Las Vegas Paweł Nastula (36 l.) już nie zaprzecza, że w jego organizmie były niedozwolone substancje. Twierdzi, że mogły się znaleźć w legalnych odżywkach kupionych w aptece i przyjmowanych przed walką.

Prawnik Nastuli Howard Jacobs w piśmie do Komisji Sportowej Stanu Nevada dowodzi, że specyfiki przyjmowane przez jego klienta mogły być zanieczyszczone przez niedozwolone substancje. "Zdarzały się udokumentowane przypadki, że odżywki zawierały domieszki sterydów, w tym pochodnych nandrolonu" - głosi oświadczenie.

Jedno ze zdań Nastuli zabrzmiało szokująco: "Mój kontrakt zezwala na użycie dopingu" - napisał polski zawodnik Pride.

Dziś jednak twierdzi stanowczo, że przekręcono jego wypowiedź.

- Została źle przetłumaczona - utrzymuje "Nastek". - Ja zwracałem uwagę, że w kontrakcie nie ma mowy o dopingu, nie mówiłem, że wolno mi się dopingować, nigdy zresztą tego nie potrzebowałem. Czekam na decyzję Komisji, od niej zależy, czy 31 grudnia wystąpię podczas gali Pride w Saitamie.

Inni tak się tłumaczyli z zażywania koksu
Jarosław Morawiecki (hokej na lodzie) - złapany podczas igrzysk w Calgary w 1988 r.; tłumaczył, że doping podano mu w paszteciku dodanym do barszczu.

Tomasz Lipiec (chód sportowy) - w 1993 roku stwierdzono u niego podwyższony poziom testosteronu; bronił się wynikami badań dowodzącymi, że to była naturalna reakcja organizmu.

Antoni Niemczak (maraton) - po jednym z zagranicznych startów wykryto u niego środki dopingowe; utrzymywał, że znalazły się w jego organizmie po zabiegu u dentysty.

Izabela Dylewska (medalistka olimpijska w kajakarstwie) - środek dopingujący był w kroplach do oczu przepisanych przez lekarza.
mjeczyslaw jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 24-12-2006, 12:20
Użytkownik
Bywalec

Przesłuchanie Pawła Nastuli

Zasadniczą linią obrony Pawła Nastuli przedstawioną przez obrońcę Howard’a Jacobs’a, było to, że wykrycie u Nastuli sterydu anabolicznego – nandrolonu – wynikało z zanieczyszczenia suplementów, a nie zamierzonego przyjęcia środka dopingującego. Jacobs przedstawił NSAC kilka badań na temat zanieczyszczenia suplementów, ale żadne z nich nie było typowe dla przypadku Nastuli.

Po obszernej przemowie Jacobs’a na temat ogólnego zanieczyszczenia suplementów jeden z członków komisji powiedział: „Wykryliśmy pewne zakazane substancje w jego moczu. Nie wiemy, jak się tam znalazły i to on jest za to odpowiedzialny.”

Członkowie komisji dalej stwierdzili, że w wielu przypadkach, gdzie domniemuje się zanieczyszczenie suplementów jako przyczynę pozytywnego wyniku testy antydopingowego, obrona dokonuje wyboru kilku przykładowych tabletek od tego samego producenta testowanej partii towaru w celu określenia, czy suplement był w rzeczywistości zanieczyszczony. Jacobs odpowiedział, że przeprowadzenie testów krzyżowych na zanieczyszczenie zajęłoby cztery do sześciu miesięcy, tak więc Nastula nie mógłby walczyć w tym czasie, co byłoby de facto zawieszeniem go na rzeczone cztery do sześciu miesięcy.

Komisja odpowiedziała Jacobsowi, że jeśli nie zgadza się on na przetestowanie próbek i jeśli Nastula zostanie dziś zawieszony, może on być potencjalnie zawieszony na okres dłuższy niż cztery do sześciu miesięcy. Jacobs zapytał więc, czy polityka NSAC pozwala na to, aby Nastula mógłby tymczasowo walczyć do chwili aż sprawa dyscyplinarna zostanie rozwiązana.
Keith Kizer, dyrektor wykonawczy NSAC, powiedział, że nie pozwalają na to przepisy. Kizer oświadczył, że sportowiec, który przyjmuje środki poprawiające możliwości wysiłkowe w lekkoatletyce pobiegłby szybciej lub rzuciłby dalej oszczepem, lecz w przypadku MMA uderza się drugiego człowieka, więc nie mogą zgodzić się na to, aby zawodnicy MMA walczyli, podczas gdy ich sprawy dyscyplinarne dotyczące pozytywnych wyników testów antydopingowych pozostają nierozstrzygnięte.

W imieniu Nastuli Jacobs utrzymywał również, że wykryty w organizmie Nastuli relatywnie niski poziom nandrolonu był konsekwencją niezamierzonego przyjęcia, a nie rozmyślnego użytku. Członkowie komisji odpowiedzieli, iż niski poziom zakazanej substancji może czasem wskazywać na niecelowe przyjęcie, lecz czasami może również wskazywać na to, iż zawodnik próbował zejść z cyklu przyjmowania zakazanej substancji i zwyczajnie nie zaprzestał brania dopingu odpowiednio wcześnie.

Członkowie komisji oznajmili, że nie mają możliwości rozstrzygnięcia, który z tych dwóch scenariuszy miał miejsce w tym przypadku, jednakże ostatecznie wiedzą, że w organizmie Nastuli znajdowało się więcej nandrolonu niż pozwalają na to przepisy i to stanowi podstawę do zawieszenia Nastuli.

Pride "zezwala na stosowanie dopingu "?

Oryginalna pisemna odpowiedź Nastuli przedstawiona NSAC mówiła, że jego kontrakt z Pride "zezwala na stosowanie dopingu." Członkowie komisji poprosili o wyjaśnienie, co owo stwierdzenie dokładnie znaczy; przedstawiciel/tłumacz ustny Nastuli, Michał Szymański, odpowiedział, że kontrakt Nastuli z Pride nie zezwala specjalnie na przyjmowanie środków dopingujących, aczkolwiek mówi także, że zawodnicy nie będą poddawani badaniom na obecność dopingu na żadnym z turniejów Pride odbywających się w Japonii. (Z kolei w Stanach Zjednoczonych jest całkowicie inny scenariusz, gdzie przeprowadzanie testów antydopingowych zależne jest od komisji sportowych a nie promocji MMA.)

Kizer (NSAC) wyjaśnił dalej członkom komisji, że z tego, co powiedziała mu organizacja Pride, okazuje się, iż przed zawodami w Japonii przeprowadza ona testy na obecność marihuany i innych narkotyków rekreacyjnych, lecz nie bada obecności sterydów lub innych środków poprawiających możliwości wysiłkowe. Członkowie komisji stwierdzili, że w przyszłości muszą bardziej przyjrzeć się polityce Pride dotyczącej przeprowadzania testów na obecność niedozwolonych substancji, mimo że nie przedstawiono żadnych konkretnych planów.

Według NSAC dokładny ustęp kontraktu Nastuli z organizacją Pride w Japonii brzmi następująco:

"Zawodnik zgadza się na poddawanie się testom bezpośrednio przed i po walce w każdym turnieju w celu potwierdzenia negatywnego wyniku na obecność marihuany, kokainy, barbituranów oraz innych niedozwolonych substancji. Jeśli jakikolwiek test będzie miał wynik pozytywny, zawodnik będzie podlegał wszystkim karom pieniężnym płatnym na podstawie niniejszego kontraktu. Substancje poprawiające możliwości wysiłkowe oparte o sterydy są wyłączone z zakresu testów i zakazu w tej części."

W tym momencie przesłuchania Kizer powiedział, że kiedy w listopadzie przedstawiciele Nastuli zostali poinformowani o pozytywnym wyniku jego testu antydopingowego, pierwszym pytaniem, jakie zadał mu Szymański, było to, czy NSAC prawnie ratyfikował politykę antydopingową, jaką Pride ma w Japonii, czy też nie. Kizer dodał, że pierwsze pytanie zadane mu przez obrońcę, Howard’a Jacobs'a, dotyczyło również wspomnianej wyżej ratyfikacji japońskiej polityki antydopingowej.

Kizer zapytał retorycznie, dlaczego każdy z nich zapytał go o to z miejsca, jeśli zawodnik nie brał umyślnie sterydów. Jacobs odparł, że była to tylko formalność, aby upewnić się, że polityka NSAC zezwala na testowanie zawodników na obecność substancji poprawiających możliwości wysiłkowe.

Nastula planuje odejście - mógłby walczyć na Pride Shockwave, gdyby pomyślnie przeszedł testy

Zapytany, czy Nastula bądź jego przedstawiciel ma coś do dodania, Szymański powiedział: „Mamy kontrakt z Pride, że ostatnia walka Nastuli ma mieć miejsce 31 grudnia... i powiedziano nam, że jeśli sprawa będzie miała pomyślne zakończenie i Nastula nie zostanie zawieszony, zostanie on wystawiony 31 grudnia... Nastula ma 36 lat i jest to jego ostatnia szansa... zakończyłby też wtedy swoją karierę."

Szymański sugerował także, że Nastula jest sportowcem najwyższego szczebla oraz złotym medalistą olimpijskim, który nie miałby potrzeby stosowania środków wspomagających jego możliwości wysiłkowe. Kizer odparł, że Nastula jest w rzeczy samej wspaniałym sportowcem i złotym medalistą olimpijskim, lecz wciąż mógłby potencjalnie mieć motywację do korzystania z niedozwolonych środków, ponieważ jego statystyki MMA przed walką z Barnett’em wynosiły 1-2, podczas gdy Barnett znajduje się w pierwszej piątce zawodników wagi ciężkiej na świecie.

Źródło: [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować] / [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
mjeczyslaw jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 24-12-2006, 14:04
Użytkownik
Super Expert

Dostał 5 razy "Dzięki" w 4 postach

zanieczyszczone odżywki to chyba najlatwiejsze wytlumaczenie ale chyba wszyscy wiedza o co chodzi,mjeczyslaw dobra robota
Odpowiedź z Cytatem
stare 24-12-2006, 22:49
Użytkownik
Expert

a propo nandrolonu... moglby ktos napisac skutki uboczne tego koksiku????
Błażej 05 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 07-02-2007, 16:50
Użytkownik
Bywalec

Złapany w Las Vegas Paweł Nastula jest mistrzem olimpijskim z Atlanty (1996) oraz dwukrotnym mistrzem świata i trzykrotnym mistrzem Europy w judo. Po zakończeniu kariery na tatami zaczął walczyć w zawodach Pride FC, niezwykle popularnych w Japonii.

Dwie pierwsze walki przegrał - z Brazylijczykiem Antonio Rodrigo "Minotauro" Nogueirą oraz Rosjaninem Aleksandrem Emelianenką. 1 lipca 2006 roku pokonał Brazylijczyka Edsona Drago (dźwignia na staw łokciowy). Po ostatniej, przegranej walce z Amerykaniem Joshem Barnettem (Las Vegas, 21 października, dźwignia na staw skokowy) w organizmie Polaka wykryto sterydy - Deca Durabolin. 26 czerwca Nastula skończy 37 lat.

REKLAMA Czytaj dalej

Zobaczymy jeszcze Pana walczącego podczas gali Pride?

Owszem, w czerwcu bądź lipcu.

To późno.

Dlaczego dopiero latem?

Hmm, tak wyszło.

Rozumiem, że to efekt zawieszenia za stosowanie środków dopingujących?

Co tu dużo mówić, zawiesili mnie na dziewięć miesięcy.

Słusznie?

Moim zdaniem nie. To szmat czasu i już raczej nie liczę, że uda się tę karencję skrócić. Podejrzewam, że gdybym aż tak nie poturbował tego Amerykańca (Josha Barnetta - red.), to kara byłaby łaskawsza albo w ogóle by jej nie było.

Mówiło się, że brał Pan nandrolon. Próbka B to potwierdziła?

Potwierdziła, tyle że nie chodzi o nandrolon, lecz o coś innego. Nawet dokładnie nie pamiętam tej nazwy.

A dlaczego ów specyfik znalazł się w Pańskim organizmie?

Chodzi o minimalną zawartość.

A skąd się wziął?

Dokładnie nie wiem. Wiem natomiast, że w dość dużej mierze znajduje się on w odżywkach, które brałem przed ostatnią walką. Mógłbym próbować zaskarżyć producenta tego preparatu, ale to skomplikowana procedura. Szkoda prądu. Lepiej tę energię przeznaczyć na trening.

Już Pan trenuje z myślą o kolejnej walce?

Tak, ale spokojnie - raz dziennie i tylko w Polsce. Później być może gdzieś wyjadę, np. do Brazylii. Na razie sztab szkoleniowy pozostaje ten sam, m.in. z Krzysztofem Kosedowskim. Swojego kolejnego rywala oczywiście jeszcze nie znam, ale wrócę na pewno. Ze zdwojoną siłą.
mjeczyslaw jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 21-02-2007, 15:57
Użytkownik
Bywalec

Mam kontrakt na minimum jedna walkę w tym roku i Pride zamierza wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań. Myślę, że nie wcześniej niż w czerwcu dostanę informację, w której gali wystartuję. Teraz spokojnie trenuję. Nie chcę martwić się tym, co będzie za 3-4 miesiące. Mam czas by poprawić wiele rzeczy w swojej technice, siłę, wytrzymałość. Na pewno nie będzie to czas stracony – mówi budo.pl Paweł Nastula.

Budo.pl: Kiedy znów zobaczymy cię na ringu Pride?
Paweł Nastula: Gdyby to ode mnie zależało to wystąpiłbym nawet za miesiąc (śmiech).

Budo.pl: A realny plan?
Paweł Nastula: Lato tego roku.

Budo.pl: To informacja potwierdzona przez Pride?
Paweł Nastula: To nie do końca tak. Ja mam kontrakt na minimum jedna walkę w tym roku i Pride zamierza wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań. Myślę, że nie wcześniej niż w czerwcu dostanę informację, w której gali wystartuję, bo bodaj w lipcu kończy się moje zawieszenie. Teraz spokojnie trenuję. Nie chcę martwić się tym, co będzie za 3-4 miesiące. Mam czas by poprawić wiele rzeczy w swojej technice, siłę, wytrzymałość. Na pewno nie będzie to czas stracony.

Budo.pl: Jak przygotowujesz się w tej chwili?
Paweł Nastula: MMA w moim klubie na ulicy Ogólnej w Warszawie i boks u trenera Krzysztofa Kosedowskiego na Legii. Zajęcia mam raz dziennie. Do czasu ogłoszenia terminu mojej kolejnej walki nie ma sensu intensyfikować zajęć.

Budo.pl: Zastanawiałeś się nad wyjazdem do Brazylii, by ćwiczyć z najlepszymi zawodnikami w Chute Boxe lub Brazilian Top Team?
Paweł Nastula: Oczywiście. Muszę znać tylko termin walki i wówczas poszukam miejsca do treningów z Brazylijczykami. Nie chcę teraz mówić o konkretach, bo plany mogą się jeszcze zmienić, ale chciałbym poćwiczyć jujitsu brazylijskie w ojczyźnie tej dyscypliny. Uczenie się nowych rzeczy bardzo mnie rozwija jako zawodnika. Zawsze gdy widzę czego jeszcze nie potrafię, to mobilizuje mnie to do kolejnych zajęć. Z drugiej strony ćwiczenie z najlepszymi pozwala ocenić ile samemu już się potrafi. Mam dużo pokory w sobie. Ponadto w Polsce nie ma zbyt wielu zawodników MMA, trenerów tego sportu w ogóle brak. Wiele rzeczy robimy trochę po omacku, eksperymentujemy. Poznałem wielu świetnych, pełnych pasji i pomysłów ludzi, którzy ze mną trenują, ale aby iść do przodu trzeba szukać nowych rzeczy. MMA to najszybciej rozwijający się sport walki na świecie, ciągle ktoś pokazuje nowe techniki, zawodnicy wprowadzają własne rozwiązania. To fascynujące.

Budo.pl: Sprawa dopingu jest już zamknięta? Nie będziesz się już odwoływał?
Paweł Nastula: Nie bardzo jest sens tracić pieniądze. I tak kosztowało mnie to wiele nerwów. Razem z prawnikiem zastanawialiśmy się, co robić, ale czy pozwanie do sądu producenta odżywek miałoby sens? I co by to dało. Z oskarżeń rzuconych na mnie w USA trudno się oczyścić. W próbkach pobranych ode mnie znaleziono śladowe ilości substancji, o których istnieniu wcześniej nie miałem nawet pojęcia. Ten, kto mnie zna wie, że zawsze byłem zwolennikiem czystego sportu, w trakcie swojej długiej kariery judoki byłem badany dziesiątki razy w różnych miejscach, o różnych porach dnia i nocy. Kontrole były niezapowiedziane, nie mogłem nic ukryć, ani maskować. Zawsze byłem czysty. Teraz też jestem i nigdy nie będę brał chemii.

Budo.pl: Zastanawiałeś się nad zmianą federacji?
Paweł Nastula: Pride to najbardziej prestiżowa rywalizacja. Tu są najlepsi z najlepszych. Jeśli mam coś udowodnić to w konfrontacji z ludźmi, którzy są uznawani za najwybitniejszych przedstawicieli MMA. Nie interesuje mnie bycie najlepszym wśród średniaków, gdybym miał wystąpić gdzie indziej musiałbym mieć pewność, że dostanę przeciwników z najwyższej światowej półki. Zdecydowałem się na przygodę z MMA właśnie dlatego, że dostałem propozycję od najbardziej elitarnej federacji. W Japonii liczy się wszechstronność, walka jest bardziej skomplikowana pod względem taktycznym, stanowi większe wyzwanie dla organizmu, choćby dlatego, że pierwsza runda jest długa. Chcę wrócić na ring Pride i coś udowodnić. Bądźcie ze mną!

za [Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą widzieć linki. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować]
mjeczyslaw jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
Zasady postowania