Daniel Wilk w Kulturystyka Online
Martyna Kazmieczak w Kulturystyka Online

Wróć   Kulturystyka Online Forum > KULTURYSTYKA ONLINE > Trening i plany
stare 07-02-2008, 18:51
Użytkownik
Expert

Podziękował: 0
Dostał "Dzięki" 1 raz w 1 poście
Domyślnie Opinie, porady, podpowiedzi znanych kulturystow

Paweł Brzózka
Nie dajmy zwodzić się domniemaniu, że im bardziej intensywne będą nasze treningi, tym lepsze rezultaty będą nam przynosić. Nie zawsze intensywność, a już na pewno nie intensywność przesadna, jest źródłem sukcesów. Potrzebne są także, a może przede wszystkim: wiedza, doświadczenie oraz dokładna znajomość reakcji swoich mięśni na serwowane im bodźce. Dobrze jest, jeżeli zasadę "im więcej, tym lepiej", i to na każdym z etapów treningów, poprzedza jej odwrotność, a mianowicie "im mniej - i rozsądniej - tym lepiej".
Osobiście każdą grupę mięśniową trenuję raz w tygodniu. Intensywność treningów zwiększam nie przez rozbudowę ich objętości, lecz przez stosowanie odpowiednich metod i technik treningowych. A konkretnie, mój sposób na zwiększanie muskulatury, to treningi od 60 do 75 minut, znaczne ciężary, prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń, dobrze dobrane metody treningowe i rozsądna liczba serii.

Andrzej Maszewski
Kiedyś, po intensywnych treningach, przeszkadzało mi odczuwane i to przez kilka kolejnych dni, zmęczenie ćwiczonych mięśni. Niekiedy tak mnie to deprymowało, że nachodziła mnie chęć odsuwania kolejnych treningów w czasie. Czasami nawet to robiłem. Niemniej choćby z tego powodu, że z natury rzeczy jestem człowiekiem zdyscyplinowanym, dręczyło to moje kulturystyczne sumienie.
Rozpocząłem więc poszukiwanie rozsądnego wyjścia i udało się. Po prostu, w miejsce wydłużania czasu przeznaczonego na pełną regenerację, zacząłem jej "przyspieszanie". Uprzednio nawet sobie nie wyobrażałem, jak bardzo pomocny w tym przyspieszaniu może być np. dobrze wykonany prysznic (gorący, zimny, częściej przemienny), natryski, bicze wodne, czy choćby samo pływanie. A przecież to tylko ułamek możliwości. Czasami zapominamy choćby o dobrze przeprowadzonej gimnastyce porannej, uzupełnionej ćwiczeniami rozciągającymi.
Zupełnie inną sprawą jest czas trwania przerw między seriami. Zacznę od treningów na masę.
Aby zmusić do pracy maksymalnie możliwą liczbę włókien mięśniowych, przerwy między seriami robię na tyle długie, aby dać mięśniom nieco odetchnąć, ale zarazem na tyle krótkie, aby nazbyt nie rozsmakowały się w odpoczywaniu. Tylko mięśnie, które w czasie przerw między seriami zdołają jedynie zakosztować odpoczynku, w kolejnych seriach włączają do pracy coraz to większą liczbą włókien mięśniowych. Na tym - między innymi - jest oparta zasada wysiłku progresywnego. Jak długie są te przerwy? To zależy od wielu niezmiernie ważnych czynników, w tym także od wyczucia i znajomości własnego organizmu.
Zgoła inaczej jest przy treningach na siłę. Tam, aby móc przystąpić do kolejnej serii, mięśnie muszą być po poprzedniej w miarę dobrze wypoczęte. Tu czas trwania przerw ulega znacznemu wydłużeniu.

Hubert Olborski
Pamiętajmy, że aby mięśnie rozwijały się prawidłowo, należy pić dużo płynów, głównie wody. Osobiście polecam niegazowaną. Jest to zrozumiałe, gdyż organizm nasz w przeszło 60% składa się z wody. W wypadku mięśni jest to nawet 75%.
Skoro woda jest głównym składnikiem mięśni, to trzeba zapewniać im odpowiednią jej podaż. Warto też wiedzieć, że u człowieka w ciągu doby wymianie podlega około 5% ogólnej ilości zawartej w organizmie wody, co oznacza, że całkowita jej wymiana następuje co 20 dni. U osób intensywnie trenujących wymiana taka następuje nawet co 6 dni.
Skoro potrzeby organizmu poddawanego wysiłkowi są tak duże, to naszym obowiązkiem jest im sprostać. Ja wypijam dziennie 8 litrów wody, z czego podczas treningu 3 litry.
Warto pamiętać - że czynnikiem co najmniej równoważnym do treningów jest dieta. Przecież "robienie" masy mięśni, ich siły i rzeźby można rozpoczynać dopiero wtedy, gdy organizm - także poprzez dietę - jest do tego odpowiednio przygotowany. Dopiero intensyfikacja treningów - oprócz stale ważnej diety - jest warunkowana stanem fizycznego przygotowania mięśni do coraz większej wydolności. A zatem pierwotna do każdego wysiłku i każdego jego progresywnego zwiększania, jest zawsze dieta. To ona w pierwszym rzędzie musi sprostać wymaganiom stawianym przed organizmem. Wszelkie w tym względzie odstępstwa bądź zaniedbania mogą uzewnętrzniać się przemęczeniem, stagnacją, przetrenowaniem, urazami i kontuzjami.
Bez materiałów nie ma budowy, bez paliwa najlepszy silnik stanie, taka jest waga diety.

Radosław Słodkiewicz
Maszyny czy wolne ciężary? To pytanie często zadają sobie osoby ćwiczące, a zwłaszcza te z niewielkim stażem treningowym.
Osobiście uważam, że nie ma lepszych ćwiczeń na rozwój mięśni, niż ćwiczenia z użyciem wolnych ciężarów, czyli sztangi i sztangielek. W odróżnieniu od ćwiczeń na maszynach, nie narzucają one toru ruchu ciężaru, co umożliwia stosowanie różnych technik wykonywania tego samego ćwiczenia. Bardzo istotne jest też, że w trakcie ćwiczeń wolnymi ciężarami, angażowana jest większa liczba mięśni, w tym mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie równowagi (stabilizujące). Ma to istotny, rzec można dodatkowy, wpływ na proces rozwoju mięśni. Doceniając wartość ćwiczeń wolnymi ciężarami są one podstawą moich treningów.
Jeżeli chodzi o kulturystów początkujących, to radzę im, aby swoje treningi opierali na ćwiczeniach z użyciem maszyn. Są bezpieczniejsze.
Intensywność treningów, a więc i liczba wykonywanych serii, nie może uniemożliwiać pełnej regeneracji trenowanych mięśni przed kolejnym treningiem. Należy przy tym pamiętać, że im trenujemy większym ciężarem, oraz im więcej wykonujemy serii, tym mięśnie będą bardziej zmęczone, a zatem będą potrzebowały dłuższego czasu na wspomnianą wyżej regenerację. Każde zaniedbanie w tym względzie, może odbić się na trenowanych mięśniach przetrenowaniem.
Teraz kilka wskazówek ku przestrodze:
1. Im mięśnie większe, tym więcej serii.
2. Im większy ciężar, tym mniej serii.
3. Im większa wewnętrzna koncentracja, tym mniej serii.
4. Im dłuższy staż treningowy, tym więcej serii.
5. Im większa częstotliwość treningów, tym mniej serii.

Dariusz Karpiński
Często i dużo pisze się i mówi o metodach i technikach treningowych, konstruowaniu planów treningowych itp., mniej o bezpieczeństwie na treningach. A pamiętajmy, że dla trenujących jest to sprawa nad wyraz ważna.
Każdy uraz, każda kontuzja, to dla czynnego kulturysty - rzec można - klęska. To przerwa w treningach, spadek formy, to tygodnie, a nawet miesiące straconej pracy nad formą, a niekiedy strata całego sezonu treningowego.
Pamiętajmy, aby - głównie przy ćwiczeniach trudnych - korzystać z zabezpieczeń w postaci: osoby (osób) ubezpieczającej, pasa zabezpieczającego, pasków mocujących, opasek zabezpieczających itp. A ponadto:
. ciężary dobierać takie, abyśmy to my sami - a nie one - decydowali o sposobie wykonywania powtórzeń,
. nieustannie pamiętać o prawidłowym układaniu ciała, głównie zaś kręgosłupa.
Sądzę też, że sprawą niemniej ważną jest zagadnienie, jakie ciężary są lepsze, duże czy małe? Pozwolę sobie wtrącić kilka zdań na ten temat.
Otóż sprawą kluczową przy rozbudowie muskulatury, jest zmuszenie do pracy jak największej liczby włókien szybkokurczliwych (białych) i wolnokurczliwych (czerwonych). Problem tkwi w tym, że pierwsze, czyli białe, rozwijają się najlepiej, gdy ćwiczymy ciężarami dużymi, przy mniejszej liczbie powtórzeń w seriach. Drugie zaś, czerwone, lepiej rozwijają się przy mniejszych ciężarach i większej liczbie powtórzeń w seriach. Dobrze więc robią ci, którzy ćwiczą ciężarami dużymi i mniejszymi, pod tym jednak warunkiem, że ćwiczeń z ciężarami dużymi wykonują znacznie więcej. To głównie włókna białe decydują bowiem o końcowych rezultatach.
nobi161 jest offline  
Wrzuć na Facebook Wrzuć na Blip Wrzuć na Wykop Share
Odpowiedź z Cytatem
Zasady postowania