Kulturysta zatruł się witaminą D

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 20. Luty 2017 Dodane przez: KO Team
Witamina D3 jest suplementem, który jest jednym z najczęściej wykorzystywanych środków przed sportowców. Jej niedobór jest bardzo popularny, zawłaszcza u osób, które mieszkają w mało nasłonecznionych krajach. Jednakże wszystkie suplementy diety należy spożywać z umiarem. Brazylijscy lekarze odnotowali przypadek, gdzie kulturysta zatruł się witaminą D.

Naukowcy z Universidade Federal do Ceara w Brazylii opisali przypadek, jakim był 22-letni bardzo umięśniony kulturysta. Postanowił On udać do lekarza, gdyż od pięciu dni był chory. Objawy, jakie odczuwał to nudności, wymioty oraz ból brzucha.

Lekarze stwierdzili, iż ma on zbyt wysoki poziom wapnia. Normalna ilość wapnia we krwi waha się od 8.6-10.3 mg / dl, a u chorego kulturysty było to 13,8 mg/dl.

Zbyt wysoki poziom wapnia może powodować zapalenie trzustki. I tak rzeczywiście było. Bardzo dokładne badania wykazały u chorego stan zapalny trzustki. Ponadto stężenie lipazy krwi oscylowało w granicach 218 U / l (normalny zakres to 11-82 jednostek/l ). Skany wykazały także, iż kulturysta ma kamienie nerkowe.

Jak okazało się potem mężczyzna, przyjmował bardzo wysokie dawki witaminy D. Wstrzykiwał sobie dwa lata 50 ml oleju, który zawierał 50,000 IE witaminy D3.

Witamina D3 jest potrzebna do odkładania się wapnia w kościach. Jednakże przedawkowanie witaminy D3 ma odwrotny skutek. Zbyt duży ubytek wapnia z kości wędruje do krwi ,a krew transportuje go w miejsca, z których nie może być ponownie wykorzystany. Brazylijczycy znaleźli bardzo duże ilości wapnia w nerkach kulturysty, gdyż jego nadmiar osadza się głównie tam.

Naukowcy odkryli także złogi wapnia w barkach oraz klatce piersiowej kulturysty. Były to miejsca, w które mężczyzna wstrzykiwał sobie witaminę D. Poniżej znajduje się skan barków chorego mężczyzny.

Leczenie

Lekarze podczas pierwszej próby normalizacji poziomu wapnia u mężczyzny podawali mu duże ilości wody oraz moczopędnego furazemidu, ale to nie pomagało. Następnie wykonali sześć dializ. Jednakże to też nie wpłynęło na poziom wapnia. Dopiero kiedy podawali mu prednizon, poziom wapnia u mężczyzny powrócił do normalnego poziomu.

Inne przypadki

Naukowcy odnotowali 13 innych przypadków, w których to kulturyści odnotowali uszkodzenia nerek poprzez nadużywanie witaminy D. Specjaliści, którzy leczą kulturystów, muszą pamiętać, iż Ci nie zażywają jedynie sterydów, ale także preparaty weterynaryjne bądź suplementy zwiększające poziom witaminy D we krwi.


Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Roughneck - Kolekcja wyjątkowych, hardcorowych koszulek. Dzięki nim wybijesz się z tłumu!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz YouTube

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Kulturysta zatruł się witaminą D

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin