BODY ATTACK SOSY ZERO

Kontrola głodu

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 14. Styczeń 2013 Dodane przez: Łukasz
Gdziekolwiek nie spojrzeć na siłowni widać ludzi których celem jest pozbycie się brzuszka i zamienienie go w tzw. six-pack.

Kiedy spoglądamy na okładki magazynów kulturystycznych pierwsze co nam rzuca się w oczy to kolejne obietnice jak łatwo stracić wagę i pięknie wyglądać, wystarczy kupić i przeczytać jak to się robi. Kiedy otwiera się czasopismo okazuje się że tam są tylko kolejne powtarzające się rady dotyczące treningów, cardio, ile spożywać tłuszczy, białka oraz węglowodanów.

W chwili wolnego czasu przeczytałem kilka takich artykułów i zauważyłem, iż w wielu jest pomijany ważny aspekt a mianowicie kontrola apetytu. Jeśli uda Ci się pozbyć apetytu albo chociaż znacznie zminimalizować będzie dużo łatwiej ci pozbywać się nadmiaru tkanki tłuszczowej. W ciągu ostatnich lat miałem styczność z wieloma takimi sposobami. Poniżej przedstawiam 10 moich ulubionych metod kontroli apetytu:

1) Należy unikać posiłków, które składają się tylko z węglowodanów

Węglowodany jak wiadomo najszybciej opuszczają żołądek. Więc taki posiłek, który składa się wyłącznie z węgli szybko zostanie przez nasz organizm strawiony i w niedługim czasie znów będziemy odczuwali głód. Białka i (dobre) tłuszcze nie tylko są dużo wolniej trawione ale powodują iż węglowodany dłużej się trawią a co za tym idzie my jesteśmy dłużej syci

2) Najpierw proteiny

Powiedzmy, że jesteś właśnie na diecie i masz zamiar spożyć piersi z kurczaka z ryżem. Akurat w głowie masz ochotę na spożycie całego asortymentu McDonald, w takim wypadku warto zacząć od zjedzenia piersi a następnie węglowodanów w postaci ryżu. Białko znacznie mocniej powoduje w nas uczucie sytości w porównaniu z węglowodanami lub nawet zmieszaniu obu.

3) Jedz tak często jak to możliwe

Kulturyści dobrze wiedzą, że znacznie lepiej jest jeść sześć lub nawet osiem razy dziennie. W aspekcie kontroli apetytu częste jedzenie jest absolutnym obowiązkiem. Nasz mózg kontroluje łaknienie i w przypadku dużych odstępów w jedzeniu dochodzi do tzw. kopa, kiedy głód wydaje się nie do wytrzymania, co za tym idzie człowiek zaczyna się obżerać i je znacznie ponad swoje potrzeby. Więc częste jedzenie jest świetnym pomysłem aby nie dopuszczać do takich niepotrzebnych zachowań. Ponadto wasz metabolizm jest wtedy na większych obrotach.

4) Dokładne dawkowanie białka

Potrzebne jest od 2 – 3 gr dobrego białka na kg masy ciała aby wybudować odpowiednią masą ciała. Należy jednak pamiętać, że jeśli odczuwamy nadal głód możemy tę ilość regulować. Można dodać 70 gr białka i zobaczyć jak się będziemy czuli. Oczywiście powinniśmy wtedy odjąć tym samym 70 gr węglowodanów. Białko jest znacznie bardziej sycące niż węglowodany. Taka adaptacje jest więc łatwiejszym sposobem na kontrolowanie swojego apetytu.

5) Jedz dużo błonnika

Błonnik powoduje dłuższe trawienie węglowodanów, a co za tym idzie mają mniejszy wpływ na poziom insuliny. Można powiedzieć, że poziom insuliny znacznie wpływa na odczuwanie przez nas głodu zatem umiejętnie kontrolowanie jej poziomu także może nam pomóc w walce z apetytem. Wysoki wzrost poziomu insuliny często kończy się nagłym załamaniem energetycznym i człowiekowi zaczyna brakować sił. Pamiętam jak byłem mały w czasie Halloween nazbieraliśmy całą torbę słodyczy, po zjedzeniu ich wszystkich czuliśmy się śmiertelnie wykończeni.

Właśnie dlatego moim zawodnikom polecam płatki owsiane i produkty żytnie, bogate w błonnik. Składniki te powinny być preferowane przed ryżem, makaronem czy ziemniakami ponieważ każda kaloria z nich sprawia że jesteś mniej zatłuszczony. Ich niski wpływ na insulinę powoduje to że twe ciało może dłużej pozostawać w fazie spalania tłuszczu. Produkty jak ryż, makaron czy ziemniaki powodują szybki wzrost poziomu insuliny, a tym samym do mniejszego spalania tłuszczu i większego łaknienia.

Polecam wam Dietary Fibre Apple lub Psyllium Husk Fiber.

6) Korzystaj z 5-HTP

5-HTP (5-hydroksytryptofan lub 5-hydroksy-l-tryptofan) to suplement, który powoduje wydzielanie serotoniny w mózgu, co z kolei zmniejsza apetyt. W badaniu z otyłymi kobietami wykazano, że używanie 5-HTP 200mg na około 20 minut przed każdym z trzech posiłków, powodowało iż jadły one o ok. 22% mniej węglowodanów. Rozumiem że ty jesteś hardkorowym kulturystą a ni grubą babą ale spróbuj 20-40 mg dwa razy na dzień.

7) Tyrozyna i kofeina

Aminokwas tyrozyny maże działać na pusty żołądek, jako łagodny spowalniacz apetytu, poprzez zwiększanie stężenia nor epinefryny. Jeśli do tego wypijemy jedną kawę, oczywiście też na pusty żołądek, wtedy efekt będzie znacznie mocniejszy. Wolne kwasy tłuszczowe są łatwiej wydzielane przez komórki tłuszczowe w procesie tym wydziela się też gliceryna, która jako produkt uboczny ma pozytywny wpływ na ośrodek mózgu odpowiedzialny za apetyt.

Ja polecam 2-3 gr tyrozyny z wielką filiżanką kawy rano i wczesnym popołudniem.

8) Stostowanie Satietrol

Cholecystoikinin (CKC) powstaje podczas fermentacji w jelitach i ma silny wpływ na uczucie głodu. Satietrol zawiera specjalne białko zwane glikomakropeptydu, który działa przeciwko temu, i jak pokazują badania, może zmniejszyć głód. Spożywanie tego wraz z pierwszym posiłkiem powoduje osłabienie spożycia kalorii w ciągu całego dnia.

9) Histydyna

Histydynę można porównać do dzieciaka którego nikt nie lubi i na imprezie szkolnej nikt nie chce z nim tańczyć choć jest on świetnym tancerzem. Ten aminokwas nie jest popularny ale jak wskazują badanie świetnie hamuje głód. Ma on wpływ na hormon leptyna, która bierze udział w kontroli głodu. Wypróbuj 500 mg trzy razy dziennie.

10) Hoodia i kozieradka

Hoodia jest to kaktus występujący w Afryce i Ameryce Południoweji działa bezpośrednio na podwzgórze w mózgu i okłamuje nasz organizm, że już jadł. Miejscowi używają go od tysięcy lat. Kozieradka obniża nadmierny wzrost stężenia glukozy po posiłku, co oczywiście chroni przed zbyt wysokim wyrzutem insuliny.
Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Roughneck - Kolekcja wyjątkowych, hardcorowych koszulek. Dzięki nim wybijesz się z tłumu!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz YouTube

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Kontrola głodu

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin
Kategorie / Producenci
Body Attack Sports Nutrition
Sylwester Szymczuk