Ibuprofen = doping

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 4. Luty 2018 Dodane przez: KO Team
Po przeanalizowaniu badań przeprowadzonych przez brazylijskich naukowców można bez problemu stwierdzić, iż ibuprofen powinien być umieszczony na liście zakazanych leków dopingowych. Badania sugerują, że sportowcy mogą osiągać lepsze wyniki dzięki jego stosowaniu.

Badanie

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na szczurach, których zmuszali do regularnego pływania przez sześć tygodni. W badaniu była również grupa kontrolna, która nie wykonywała, żadnej aktywności fizycznej.

Na koniec badania naukowcy podali połowie szczurów z każdej grupy ibuprofen. Ludzki odpowiednik dawki to około 150-200 mg dziennie.
Następnie zwierzęta zmuszono, by pływały aż do momentu wyczerpania. Wykonano trzy takie serie, którą każda poprzedzała przerwa na regenerację.

Wyniki

Podawanie ibuprofenu wydłużył czas pływania szczurów, które wykonywały wcześniej aktywność fizyczną, jak i tych, które nie wykonywały sesji treningowych pływania. Ponadto działanie ibuprofenu było coraz silniejsze z biegiem upływu czasu przyjmowania.

 


 


Badacze nie stwierdzili żadnych istotnych zmian w mięśniach szczurów, jak i mózgu. Najbardziej widocznym efektem było zmniejszenie stężenia czynnika zapalnego o nazwie interleukina-1 beta w korze mózgowej.

Ibuprofen zmniejszył bodźce bólowe u zwierząt, a tym samym ograniczył zmęczenie mięśni i ich ból. W rezultacie szczury były wstanie dłużej pływać.

Wniosek

Przeciwzapalne działanie ibuprofenu potwierdza hipotezę, iż przyjmowanie tego leku może być skutecznym sposobem w zapobieganiu powstawania zmęczenia wywołanego wysiłkiem fizycznym, podsumowują naukowcy.

Jednakże badacze ostrzegają sportowców przez eksperymentowanie z ibuprofenem. Według nich środek ten może powodować skutki uboczne takie jak wrzody żołądka bądź jelit, zaburzenia czynności nerek oraz funkcji wątroby, oraz wiele innych chorób takich jak astma czy reakcje immunologiczne.

Ibuprofen intake increases exercise time to exhaustion: A possible role for preventing exercise-induced fatigue


Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Roughneck - Kolekcja wyjątkowych, hardcorowych koszulek. Dzięki nim wybijesz się z tłumu!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz YouTube

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Ibuprofen = doping

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin