Gendoping (dystrofina) pierwszy raz udany

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 8. Styczeń 2018 Dodane przez: KO Team
Genetyczny "doping" komórek mięśniowych u osób chorujących na dystrofie mięśniową był dotąd dość trudny. Podczas tej choroby mięśnie pacjenta z powodu defektu w genie DMD zanikają. Ciało nie produkuje białka o nazwie dystrofina, co prowadzi do coraz większej utraty masy mięśniowej oraz ogólnego osłabienia. Chorzy umierają zazwyczaj przed 30 rokiem życia z powodu problemów z np. sercem.

Pierwszym problemem dopingu genetycznego jest, dokładna izolacja komórek mięśniowych. Jednakże problem ten został rozwiązany poprzez odkrycie markerów ERBB3 i NGFR. Drugim problemem jest nieprawidłowe rozwijanie się nowo powstałych komórek mięśniowych - tutaj akurat naukowcy odkryli, że niezbędne jest blokowanie sygnalizacji TGF Beta. Naukowcy z Michael R. Hicks z Eli und Edythe Broad Center przetestowali swoją metodę na myszach dokładnie tak samo, jak robili by to u ludzi. Podczas tego zabiegu przemienia się komórki pacjenta w pluripotencjalne komórki macierzyste i w nich za pomocą techniki CRISPR-Cas9 naprawia się genetyczny defekt. Po podaniu naprawionych komórek, pacjent cieszy się funkcjonalną produkcją dismorfiny.

Dalsze badania będą koncentrować się na generowaniu komórek macierzystych mięśni szkieletowych, które mogą reagować na obrażenia i regenerować mięśnie przy użyciu nowej strategii izolacji i dojrzewania.

Nie trzeba tłumaczyć jakie plusy dla sportowców mogą mieć takie techniki. Manipulacje te są bardzo ciężko wykrywalne, co powoduje, że zbliżamy się do momentu, gdzie gotowy produkt będzie oznaczony np. sygnaturą w niepotrzebnej sekwencji genetycznej. Co jednak w przypadku, kiedy zawodnikowi piłki nożnej zostaną podane takie komórki, gdyż dostał ciężkiej kontuzji ? Gdzie w takim razie kończy się medycyna, a gdzie zaczyna doping ? Jest to pytanie, na które dopiero w przyszłości będziemy znali odpowiedź. Brzmi to futurystycznie, ale prawdopodobnie przyszłość w sporcie będzie wyglądać tak: „Skandal dopingowy… firmy farmakologiczna XYZ sprzedawała sportowcom nieoznaczone komórki ...”

ERBB3 and NGFR mark a distinct skeletal muscle progenitor cell in human development and hPSCs


Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Roughneck - Kolekcja wyjątkowych, hardcorowych koszulek. Dzięki nim wybijesz się z tłumu!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz YouTube

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Gendoping (dystrofina) pierwszy raz udany

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin