Wybierz jakość Body Attack!

Forskolina - co to takiego?

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 27. Wrzesień 2011 Dodane przez: Sebastian

1. Co to jest forskolina?

Forskolina (7 beta–acetoksy-8, 13–epoksy-1 alfa, beta 6, 9 alfa–trihydroksy–labd–14–en–11-one) jest głównym aktywnym składnikiem roślin o nazwie pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii). To roślina z rodziny jasnotowców (podobnie jak mięta, bazylia, tymianek, oregano, melisa, majeranek).Rośnie w rejonach subtropikalnego i umiarkowanego klimatu, w niektórych rejonach w Indiach, Birmie i Tajlandii. Forskolina jest przedmiotem rozległych badań. Niedawno zyskała popularność jako substancja wspomagająca utratę tłuszczu.

2. Czego mogę się spodziewać po spożyciu forskoliny?

Forskolina wraz z kilkoma innymi składnikami stanowi podstawę substancji używanych w badaniach naukowych nad efektywnymi spalaczami tłuszczu. Niestety kilka z badań klinicznych zostało wykonane tylko na wykorzystanie forskoliny jako pomocy przy utracie wagi. Jedno z niekontrolowanych badań na 6 osobach, które przyjmowały 50 mg dziennie forskoliny wykazały znaczącą utratę tłuszczu. Niestety wyniki tego badania nie są do końca wiarygodne, ponieważ cały eksperyment sfinalizowała spółka, która opatentowała forskoline jako produkt.

3. Jak działa forskolina?

Forskolina działa przez aktywację cyklazy adenylowej. Lipolityczne hormony takie jak epinefryna (adrenalina) również aktywują cyklazę adenylową. Forskoliny nie mają takiej samej OUN a więc zasadniczo omijają niepożądane efekty uboczne (nerwowość, niepokój). Również inne czynniki wpływają na utratę tłuszczu poprzez zwiększenie lipolitycznego poziomu hormonów. Kiedy cyklaza adenylowa jest aktywna, konwertuje się do cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP).

Wzrost poziomu cAMP ma duży wpływ na organizm, który jest najbardziej zainteresowany utratą tłuszczu. Aktywuje to cAMP kinezy białkowej, co z kolei aktywuje formę lipazy wrażliwej na hormon (HSL), która ostatecznie rozpada się w tłuszcz i uwalnia ją jako wolne kwasy tłuszcze we krwi. Ten proces jest powszechnie określany jako "kaskady cAMP" lub "kaskady lipolityczne". Dodatkowo forskoliny działają jako środek pobudzający tarczycę.

4. Jakie korzyści daje forskolina?

To wszechstronny środek o szerokim spektrum działania. Przede wszystkim to symulant wielu procesów w organizmie człowieka. Usprawnia system działań hormonów tarczycy. Forskolina silnie redukuje tkankę tłuszczową, wzmaga drożność błon komórkowych oraz glikogenezę wątrobową. Wpływa także na przemianę lipidów hamując ich syntezowanie w komórkach. To dzięki forskolinie ciało potrafi utrzymać stałą ciepłotę. Wiele badań wykazało, że forskoliny jak również inne substancje czynne w coleus forskohlii wspierają działanie układu krążenia.

 5. Czy są jakieś skutki uboczne?

W literaturze nie odnotowano działań niepożądanych, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed użyciem forskoliny. Duże dawki forskoliny prawdopodobnie mogą powodować senność, ponieważ to lek przeciwhistaminowy. Kiedy senność staje się zbyt męcząca, wówczas można zmniejszyć dawkę i przyjmować ją w połączeniu z substancją pobudzającą i / lub używać ją przed snem.

6. Jaka forma forskoliny jest najlepsza?

Istnieje wiele sprzeczności w związku z produktami zawierającymi forskolinę. Bądź ostrożny, gdy produkt zawiera 250 mg forskoliny jako, że może to być 250 mg 2% ekstraktu. Większość wysokiej jakości ekstraktów wynosi 10 - 20% forskolin.

7. Jak mam brać forskoliny?

Typowe dawkowanie to 25 - 60 mg dziennie w 2 - 3 dawkach, przy czym 50 - 60 mg to idealna porcja.

8. Czy należy spożywać inne suplementy?

Ponieważ nie ma jeszcze silnych dowodów z przeprowadzonych badań na temat wykorzystania forskoliny przy utracie wagi, to nadal jest ona najczęściej stosowanym dodatkiem służącym do odchudzania. Należy jednak pamiętać o tym, że to jedynie dodatek do starty wagi. To jeden z wielu elementów układanki w drodze do szczupłej sylwetki. W badaniach zazwyczaj sprawdza się go wraz z lipolitycznym hormonem, w związku z tym może on działać synergistycznie z dodatkiem, który zwiększa poziom hormonów lipolitycznych. Jedne z najlepszych produktów zawierających forskoliny w odpowiednich dawkach to np. Peak Nitrox.

Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Roughneck - Kolekcja wyjątkowych, hardcorowych koszulek. Dzięki nim wybijesz się z tłumu!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz YouTube

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Forskolina - co to takiego?

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin
kamber
2018-03-07, 01:03

Warto nadmienić, że istnieją badania wskazujące na potencjał w upregulacji receptorów dopaminowych przez co może dodawać nieco motywacji do działania.
Dodatkowo na podstawie własnych doświadczeń uważam, że forskoliny nie powinno się przyjmować przed snem gdyż potrafi działać pobudzająco. Dobrej jakości jakości ekstrakt można znaleźć np. tutaj: https://ekstrakty.com/odchudzanie/forskolina-20-ekstrakt

Ankier
2016-10-26, 05:31

A w którym miejscu tego artykułu jest napisane że tarczyca wydziela insulinę?! Wypadało by czytać ze zrozumieniem...

Meganka
2016-09-16, 11:55

Kto pisał te brednie? Jeśli coś pobudzi tarczycę do wydzielania insuliny to znaczy że Elvis żyje... Ludzie, organy i to, jakie hormony wydzielają to wiedza ze szkoły podstawowej!

msym
2013-11-07, 22:01

Tarczyca nie produkuje insuliny.........