Wybierz jakość Body Attack!

Ben Tells: Boldenon a uszkodzenia nerek

Wrzuć na FacebookWrzuć na BlipWrzuć na WykopDrukujPowiadom znajomegoShare

Data napisania/wstawienia: 9. Październik 2019 Dodane przez: KO Team

Jeśli spojrzymy na w internecie dostępne informacje o boldenonie, to moglibyśmy odnieść wrażenie, że boldenon jest stosunkowo nieszkodliwym środkiem i dużo osób go niestety zaleca nawet przy długich cyklach.

Kiedy przejrzymy np. dostępne filmiki na polskim YT, słyszymy, że "boldenon to zajebisty środek, delikatny, mało szkodliwy ... bardzo lajtowy środek" (Minikox) oraz "nadaje się do długiego stosowania ... środek, który się nadaje do bardzo długich cykli" (ProstoDoCelu). Na różnych stronach internetowych opisujących boldenon znajdziemy podobne informacje.

Pomijając już na zwierzętach udowodniony wpływ na

 • Serce (Tousson et al., 2018)
 • Wątrobę (Tousson et al., 2011)
 • Jadra (Oda et. al., 2011)
 • Erytropoetynę (nadciśnienie tętnicze / encefalopatia / zakrzepica) (Elmajdoub et. al, 2015)
 • Układ immunologiczny (Elmajdoub et. al, 2011)
 • Gospodarkę wodno-elektrolitowa (Ahima et. al., 1992)
 • Układ neuronalny (Bueno et. al., 2017)

te wypowiedzi mijają się niestety z prawdą. Boldenone w środowisku kulturystycznym (szczególnie wśród trenerów) już o dekad się kojarzył z chorobami nerek - po prostu podpadało, że po długotrwałym stosowaniu boldenonu niektórzy nabawili się nadciśnienia i problemów z nerkami, jednak większość trenerów myślała, że powodem jest podwyższony hematokryt (grubsza krew przez większą produkcje krwinek czerwonych). W końcu nasze serce pompuje w celach filtracyjnych ten "kisiel" przez nerki.

W międzyczasie zostało udowodnione (Kantarci et. al. 2018), że boldenon już po dość krótkim czasie stosowania wywołuje bezpośrednio uszkodzenia nerek.

W badaniu na 22 trenujących stworzony 3 grupy:

 • pierwsza grupa aplikowała 500mg testosteron enantatu, 400mg deca duraboliny oraz 40mg metanabolu na 12 tygodni
 • druga grupa aplikowała 500mg testosteron enantatu, 300mg deca duraboliny oraz 300mg boldenon undecylenate na 16 tygodni
 • trzecia grupa była grupą kontrolną "naturali"

Jak widzimy, badanie jest oparte na prawdziwych "real world" dawkach.

Stopień zmian nerki prawej i lewej (skala 1-4), grubość miąższu oraz ich objętość były znacznie zwiększone w grupie numer 2. Markery jak kreatynina oraz BUN tak samo.

Dokładniejsza diagnoza wymagałaby biopsji, której tutaj niestety nie dokonano. Wiemy jednak z wcześniejszych badan zaprezentowanych już w roku 2009 na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego, że sterydy anaboliczno androgenne mogą powodować schorzenie zwane "ogniskowym segmentalnym stwardnieniem kłębuszków nerkowych". Jest to bardzo podstępna choroba, która uszkadza kłębuszki nerkowe (segmenty filtracji) i manifestuje się niestety dopiero w zaawansowanej fazie, ponieważ uszkodzenia i histopatologiczne zmiany (zabliźnienia) rozprzestrzeniają się z biegiem czasu od pojedynczych na wszystkie kłębuszki, a objawy występują, dopiero kiedy choroba jest w dalszym stadium i daje objawy jak np.:

 • Nadciśnienie
 • Białkomocz
 • Obrzęki (szczególnie nogi)
 • Bóle głowy
 • Nudności

Z tego samego badania wiemy, że uszkodzenia przy przez AAS indukowanym OSSKN są w większości przypadkach odwracalne (Herlitz et. al. 2010). Niestety nie we wszystkich, ponieważ na 10 przypadków w jednym postępowania choroby nie można było powstrzymać.

Zalecam więc osobą, które nie zarabiają na tym sporcie, a trenują i dopingują się tylko dla siebie i rekreacyjnie, by przemyślały stosowanie samego testosteronu zamiast dodawania egzotycznych środków jak trenbolon (ma ten sam skutek boczny), winstrol lub właśnie boldenon. Kiedy się jednak mimo temu decydujecie na ten środek, ograniczcie jego dawkę oraz czas stosowania.

Jeśli chcesz być zawsze na najnowszym stanie wiedzy, zalajkuj mój profil:
https://www.instagram.com/ben_tells 

Źródło: Evaluation of anabolic steroid induced renal damage with sonography in bodybuilders, Kantarci et. al. 2018


Lubisz Kulturystykę Online? Wesprzyj Nas! Zajrzyj na jeden z naszych sklepów:
Kulturystyka Online Sklep - Nasz oficjalny sklep. Znajdziesz tam wiele supli w niskich cenach!
Muscle Zone - Z kodem "KULT-B7" teraz wszystko 7% taniej!!

Zapraszamy również do śledzenia nas na: Facebooku oraz Instagram

Oceń nasz artykuł!

Komentarze do artykułu: Ben Tells: Boldenon a uszkodzenia nerek

Dodaj komentarz

Nick:
Komentarz:
Pisząc akceptujesz Regulamin
Ben
2019-11-06, 15:16

kozak966

Bzdura.

kozak966
2019-10-28, 10:04

Nie tak dawno pisałeś że Trenbolon uważasz za naj mniej szkodliwy,zaraz po Testosternie. I można go ciągnąc miesiącami.